System alarmowy na plac budowy

Nie od dziś wiadomo, że plac budowy jest łakomym kąskiem dla złodziei – często znacznie atrakcyjniejszym niż gotowy obiekt, ponieważ słabiej pilnowanym. Dlatego właśnie warto dobrze go zabezpieczyć. Dzięki temu unikniesz kosztów związanych na przykład z ponownym zakupem kosztownych materiałów. Jak wybrać system alarmowy na plac budowy?

Zabezpieczenie placu budowy – monitoring czy alarm?

Zabezpieczenie placu budowy przed kradzieżą to w Polsce niestety konieczność. Łupem złodziei najczęściej padają składowane na miejscu materiały, ale zdarza się również, że ich działalność skutkuje również zniszczeniem rezultatów dotychczasowych prac. Straty potrafią być ogromne, i to nawet na prywatnej budowie (np. domu jednorodzinnego).

Sposobów na zabezpieczenie budowy jest kilka. Można stosować zaledwie jeden lub też kilka na raz. To drugie rozwiązanie z pewnością pomaga spać spokojnie, ale jednocześnie generuje znacznie wyższe koszty, przez co zwykle się po prostu nie opłaca.

Najczęściej stosowane metody ochrony placu budowy to:

  • wynajęcie stróża (ochroniarza) nocnego,
  • montaż monitoringu,
  • montaż alarmu.

Co wybrać? Stróż to najbardziej kosztowne i najtrudniejsze w realizacji rozwiązanie. Wymaga powierzenia całego mienia znajdującego się na działce zaledwie jednej osobie, która może przecież popełnić błąd. Znalezienie zaufanego ochroniarza nie zawsze jest łatwe, a zwykle jest również nieopłacalne. Tego typu zabezpieczenie stosuje się najczęściej na placach budowy powstających obiektów komercyjnych, biurowców czy innych dużych inwestycji – w dodatku zwykle w połączeniu z inną metodą nadzoru.

Monitoring ma zarówno wyraźne zalety, jak i poważne wady. Na jego korzyść na pewno przemawia skuteczność w odstraszaniu złodziei – wielu z nich nawet nie próbuje planować rabunku na terenie pod czujną obserwacja kamer. Ponadto monitoring pozwala na sprawdzanie i rejestrowanie wszystkiego, co dzieje się na budowie – a więc również np. pracy ekipy. Nagrania można sprawdzać z opóźnieniem, co bywa sporym atutem. W praktyce tego typu rozwiązanie stosuje się niemal wyłącznie na większych budowach. W przypadku prywatnych inwestycji na ogół nie ma to większego sensu. Stworzenie instalacji monitoringu jest kosztowne i dość skomplikowane – zwykle wymaga po prostu zbyt wiele zachodu, który nie jest rekompensowany nawet przez korzyści, jakie można uzyskać.

W wielu przypadkach jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest alarm. To sposób na stosunkowo niedrogie, a przy tym skuteczne zabezpieczenie placu budowy. Dobrze dobrany alarm odwiedzie wielu złodziei od prób kradzieży. Co więcej, do montażu nie wymaga prądu – może być bowiem zasilany przez akumulator. To dlatego zastosowanie tej formy ochrony jest najprostsze. Co więcej, elementy tymczasowego systemu alarmowego stosowanego podczas budowy można wykorzystać przy budowie docelowego alarm w nowym budynku. Są jednak również pewne minusy takiego wyboru. Po pierwsze zdarza się, że zawodowi złodzieje zadają sobie trud, by obejść zabezpieczenia i zneutralizować alarm. Ponadto można go używać dopiero na etapie stanu surowego.

Jeśli zależy Ci na naprawdę dobrym zabezpieczeniu budowy, możesz zainstalować monitoring i uzupełnić go o alarm, a dodatkowo zatrudnić stróża lub firmę ochroniarską. Tak zaawansowane systemy zwykle są jednak po pierwsze zbędne, a po drugie zbyt kosztowne. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o alarmie jako formie zabezpieczenia placu budowy – to najbardziej uniwersalna oraz dostępna metoda.

Alarm na plac budowy – co jest ważne?

Należy pamiętać, że alarm na plac budowy ma charakter instalacji tymczasowej. Nie oznacza to jednak, że nie warto inwestować w elementy najwyższej jakości. Możesz co prawda postawić na bardzo tanie i proste rozwiązanie – ale zadbaj o to, by było niezawodne. Trudno uzyskać taką gwarancję, ale na pewno możesz liczyć na większą skuteczność i mniejszą awaryjność, wybierając komponenty znanych marek.

Instalacja chroniąca budowę małego domu albo obiektu budowlanego takiego jak garaż czy altana nie musi być duża ani kosztowna. Już najprostsze rozwiązania potrafią odstraszyć wielu złodziei czy też udaremnić próby włamania oraz kradzieży. Warto jednak postawić na elementy, które będzie można wykorzystać w docelowej instalacji zabezpieczającej budynek. Jak to zrobić? Najlepiej zdać się na fachowców, którzy pomogą dokonać właściwego wyboru w tym zakresie. Pamiętaj – czasami lepiej wydać nieco więcej, by mieć pewność możliwości korzystania z zakupionych urządzeń oraz osprzętu przez długi czas. Alarm, który nie da się wykorzystać po okresie budowy, nawet jeśli tańszy, realnie może generować wyższe koszty.

Zanim weźmiesz się za zakup i montaż alarmu, warto przygotować jego projekt, najlepiej biorąc pod uwagę docelową instalację dla danego obiektu budowlanego. Następnie można zakupić podstawowe elementy docelowego systemu i zamontować je na budowie. Dzięki temu masz zapewnione zabezpieczenie przed kradzieżą jeszcze w trakcie powstawania i wykańczania obiektu, a jednocześnie koszty zakupu alarmu rozkładają się w czasie.

Zestawy alarmowe na plac budowy – co wybrać?

Interesuje Cię zabezpieczenie placu budowy i szukasz gotowych rozwiązań? Znajdziesz je w sklepie Eltrox. Sprawdź poniżej, co polecamy.

W ofercie Eltrox nie brakuje gotowych zestawów alarmowych o bardzo wysokiej jakości. Godny polecenia do ochrony budowy czy remontu może być np. ten komplet zbudowany w oparciu o centralę SATEL PERFECTA. Stworzono go z myślą o ochronie niezbyt dużych budów i gotowych obiektów. Pozwala na obsługę do aż 15 użytkowników i nawet 16 czujników (dzięki prostej rozbudowie). W podstawowym zestawie znajduje się jeden czujnik ruchu PIR SATEL AQUA PLUS, który wykazuje się dużą skutecznością niezależnie od warunków i jest odporny na zakłócenia elektromagnetyczne. Choć zestaw wymaga zasilania napięciem 230V, nie straszne mu są chwilowe przerwy w dostawie prądu. Dostępna w zestawie bateria żelowa jest niezwykle trwała, a także wygodna w użytkowaniu. Może bowiem pracować w dowolnej pozycji i nie wymaga stałej konserwacji elektrolitu czy też dolewania wody. Do kompletu dołączono również sygnalizator SATEL, zasilacz i nowoczesny manipulator (panel sterowania) z dużym wyświetlaczem i klawiszami funkcyjnymi, które ułatwiają obsługę. Zestaw umożliwia podział systemu alarmowego na dwie strefy i zastosowanie w każdej z nich jednego z trzech trybów dozoru. Sterowanie odbywa się ręcznie lub za pomocą programatora czasowego.

Ten komplet został stworzony specjalnie z myślą o placach budowy. Zawiera dwa czujniki ruchu oraz dwa akumulatory wystarczające do ochrony małych obiektów. Może być jednak rozbudowany o dodatkowe urządzenia. Możliwość zasilania przez baterię sprawia, że idealnie nadaje się do tworzenia instalacji tymczasowych. Całość opiera się na module SATEL Micra z czterema programowalnymi wejściami. System może być kontrolowany za pomocą dedykowanej aplikacji mobilnej, która zdecydowanie ułatwia jego obsługę. W zestawie znajdują się również: poręczny pilot z możliwością przypisania funkcji do przycisków, duży sygnalizator optyczny i dźwiękowy, transformator, konwerter do programowania oraz 100 m przewodu umożliwiającego stworzenie instalacji na dowolnym terenie. Wszystkie parametry urządzeń sprawiają, że alarm idealnie nadaje się do zastosowania w postaci instalacji tymczasowej. Jego elementy z całą pewnością można jednak również wykorzystać przy wykonywaniu instalacji docelowej. Pojemność akumulatora dobrano tak, by zapewnić standardowe użytkowanie systemu przez około 4 dni bez potrzeby ładowania.

W ofercie Eltrox znajdziesz też elementy, które pozwolą Ci zbudować własny system alarmowy lub rozbudować gotowy zestaw. Więcej czujników ruchu to zdecydowanie dokładniejsza detekcja prób kradzieży czy włamania, dlatego z pewnością warto rozważyć ich montaż.

Kompleksowe usługi montażowe

Poza szeroką ofertą, największą osiągalnością i dostępnością asortymentu, sieć sklepów Eltrox gwarantuje swoim klientom fachową usługę montażu, serwisu i jego konserwacji bez konieczności powierzania prac innym podmiotom w razie konieczności naprawy lub wymiany. Dzięki dobrze prosperującej współpracy z najlepszymi w branży instalatorami na terenie całej Polski, jesteśmy w stanie znacznie zminimalizować czas dotarcia do klienta.

Kompleksowe rozwiązania systemu wraz z montażem

Skorzystaj z naszej oferty usług montażowych, dzięki czemu nie będziesz musiał martwic się o instalację i konfigurację systemu. Na miejsce przyjedzie Autoryzowany Instalator Eltrox, który kompleksowo wykona usługę montażu.

Nasi specjaliści zagwarantują niezbędne wsparcie techniczne oraz skonfigurują zestaw.

Przy zakupie usługi montażowej otrzymujesz gwarancję 12 miesięcy na wykonaną usługę. Bierzemy pełną odpowiedzialność za jakość wykonanych prac.

Zapytaj o ofertę

Skontaktuj się z nami. Przedstawimy Ci ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb.

34 387 29 92

Filtry
Kategorie
Loading...