W dobie zagrożenia pandemią koronawirusa, placówki oświatowe coraz częściej przechodzą na zdalne prowadzenie zajęć. Zamknięcie szkół zmusza pedagogów do nauczania na odległość. W dzisiejszych czasach na szczęście technologia pozwala na takie rozwiązania.
Podpowiadamy, jak w prosty sposób można zorganizować zajęcia online dla uczniów. Usługa streamingu znana jest głównie jako komunikacja jednostronna w postaci relacji na żywo np. podczas wydarzeń sportowych, eventów muzycznych i filmowych, pokazów, gal wręczenia nagród, wywiadów czy gier. W przypadku nauczania online sprawa ma się jednak trochę inaczej, ponieważ podczas pracy z uczniami wymagana jest interakcja pomiędzy nauczycielem i wszystkimi uczestnikami transmisji.
Kolejnym ważnym aspektem realizacji nauczania online jest prezentacja materiału edukacyjnego w postaci: filmów, schematów lub choćby przedstawienie tekstu w sposób taki, aby był widziany dla wszystkich. Zrealizowanie tych zadań może być problematyczne dla osób nie mających wcześniej styczności z tego typu rozwiązaniami, ale w praktyce nie jest to skomplikowane.
Tutaj z pomocą przychodzi oprogramowanie stosowane do telekonferencji: Microsoft Teams lub jego starszy brat Skype. Dzięki nim możemy przeprowadzać zajęcia w sposób podobny do standardowej lekcji w klasie. Wszelkimi tekstami, zdjęciami lub filmami możemy dzielić się przesyłając linki do materiałów na wspólnym czacie.
Jeśli chcemy aby wszyscy uczestnicy zajęć pracowali na tym samym pliku (np. tekstowym lub kalkulacyjnym) polecamy wykorzystać popularne arkusze Google. Tam swobodnie można tworzyć dokumenty, które każdy będzie mógł edytować lub uzupełniać.
Kolejnym istotnym elementem jest sprzęt komputerowy. O ile w prawie każdym laptopie jest kamera internetowa, sytuacja komplikuje się w przypadku komputera stacjonarnego. Wówczas należy dokupić kamerę zewnętrzną podłączaną przez USB. Warto wspomnieć, że kamery zewnętrzne to urządzenia, które oferują znacznie lepsze parametry przekazywanego obrazu niż te wbudowane w laptopa.