Czujniki czadu – co warto wiedzieć?

Tlenek węgla (CO) nazywany potocznie czadem to bardzo niebezpieczny i podstępny gaz, który jest silnie trujący. Powstaje w procesie spalania, jeśli nie uczestniczy w nim wystarczająca ilość tlenu. Ryzyko wydzielania czadu wiąże się więc z użytkowaniem każdego rodzaju ogrzewania bazującego na spalaniu paliw stałych lub płynnych. Sprawdź najważniejsze informacje o czujnikach czadu!

Czad to cichy zabójca

Czad jest nazywany cichym zabójcą, ponieważ jest bardzo niebezpieczny, a przy tym niełatwy do wykrycia ze względu na brak zapachu czy koloru. Wchłaniany przez drogi oddechowe przedostaje się do płuc i szybko wiąże się z hemoglobiną, tworząc karboksyhemoglobinę lub hemoglobinę tlenkowęglową (HbCO). To związek, który w przeciwieństwie do zwykłej hemoglobiny nie przenosi tlenu, przez co prowadzi do zaburzenia całego procesu oddychania i niedotlenienia organizmu. W efekcie czad powoduje w pierwszej kolejności najczęściej bóle głowy, osłabienie i nudności, następnie śpiączkę i nieodwracalne uszkodzenia układu nerwowego, a w skrajnych przypadkach nawet śmierć.

Wbrew pozorom zatrucia czadem wcale nie są rzadkie. Dochodzi do nich przede wszystkim w sezonie grzewczym. Co roku straż pożarna wyjeżdża do setek zdarzeń związanych z tlenkiem węgla. W ostatnim sezonie grzewczym (2020/2021) w Polsce doszło do 27 zgonów związanych z zatruciem czadem oraz aż 607 hospitalizacji. Jest to więc bardzo poważne zagrożenie!

Jak zapobiegać zatruciom czadem?

Istnieje kilka czynników wpływających na zmniejszenie zagrożenia zatruciem tlenkiem węgla. To między innymi poprawna konstrukcja i konserwacja kominów oraz zapewnienie drożności wentylacji. Sprawna cyrkulacja powietrza w pomieszczeniach pozwala usuwać czad na zewnątrz i uniknąć bardzo groźnych konsekwencji. Tymczasem wiele osób w okresie jesienno-zimowym przesadnie uszczelnia pomieszczenia, obawiając się „uciekania” ciepła z domu. To ogromny błąd, który może kosztować zdrowie lub życie domowników. Najlepszym rozwiązaniem jest efektywna wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła (rekuperacją).

W domu czy mieszkaniu ogrzewanym kominkiem, piecem lub kotłem gazowym czy na paliwo stałe zawsze powinny się znaleźć czujniki czadu. Tlenek węgla może się ponadto ulatniać z nieszczelnej kuchenki gazowej, dlatego używając jej, również warto wyposażyć się w czujnik. To jedyna pewna forma ochrony przed niezwykle groźnym zatruciem.

Czujniki czadu – jak wybierać?

Obecnie czujniki czadu są łatwo dostępne i stosunkowo niedrogie. Działają one poprzez monitorowanie na bieżąco stężenia tlenku węgla w powietrzu. W razie wykrycia przekroczenia dopuszczalnej wartości uruchamia alarm (najczęściej dźwiękowy i świetlny).

Ważne, aby czujnik czadu był bardzo dokładny. W przypadku ulatniania się gazu czas ma bowiem olbrzymie znaczenie. Urządzenia tego typu podlegają rygorystycznym kontrolom, a każdy egzemplarz dopuszczony do sprzedaży w Unii Europejskiej powinien mieć dokument w formie deklaracji zgodności z normą PN-EN 50291. Czasami tego rodzaju sprzęt ma również dodatkowe atesty potwierdzające jego niezawodność i sprawne działanie.

W ofercie Eltrox znajdziesz wiele urządzeń, które pomogą Ci zadbać o bezpieczeństwo rodziny.

Zapytaj o ofertę

Skontaktuj się z nami. Przedstawimy Ci ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb.

34 387 29 92

Filtry
Kategorie
Loading...
34 387 29 92