Jak obniżyć napięcie na falowniku poniżej 253V w instalacji fotowoltaicznej?

Wielu prosumentów posiadających instalacje fotowoltaiczne z dwukierunkowym licznikiem prądu spotyka się z problemem wskazania na falowniku zbyt wysokiego napięcia prądu przesyłanego do sieci energetycznej. Jest to niekorzystne zjawisko, które pozbawia możliwości maksymalnej produkcji energii elektrycznej, a co za tym idzie, obniżenia rocznych kosztów zużycia prądu.

Problemowi ze zbyt wysokim napięciem na wyjściu z falownika towarzyszą inne instalacje fotowoltaiczne występujące w naszym najbliższym sąsiedztwie (nie jest to zasada). Każda instalacja fotowoltaiczna wysyłając prąd do operatora podwyższa napięcie w sieci. W skrócie - dzięki temu zjawisku falowniki mogą właśnie wysyłać prąd. Kiedy obok naszej instalacji powstanie kolejna napięcie ponownie wzrasta. 

I musi ono wzrosnąć odpowiednio wyżej aby już podwyższone napięcie w sieci energetycznej było niższe niż napięcie z którym przesyła prąd kolejny falownik. Problem w tym, że dopuszczalne napięcie podczas wysyłania prądu to 253 volty. Powyżej tego napięcia falowniki (przynajmniej w teorii) powinny wyłączyć się.

W tym momencie następuje zanik produkcji, a co za tym idzie nasze zamierzenia korzystnego rozliczenia się z zakładem energetycznym mogą się pokrzyżować. W takiej sytuacji należy posiłkować się inteligentnym gniazdkiem do obniżenia napięcia. Możliwych do wykorzystania jest wiele modeli, poniżej przedstawiamy jedna z najpopularniejszych. 

Najczęstsze pytania i odpowiedzi dotyczące wysokiego napięcia w sieci przy instalacji fotowoltaicznej:

  1. Jak działa falownik?
  2. Dlaczego na falowniku rośnie napięcie?
  3. Jak obniżyć napięcie w sieci wykorzystując inteligentne gniazdko?
  4. Dlaczego warto stosować automatykę domową

Jak działa falownik?

Falowniki są wykorzystywane w instalacjach fotowoltaicznych. Ich zadaniem jest zamiana prądu stałego na prąd zmienny. Panele fotowoltaiczne produkują prąd stały (DC). Ten przez podłączone przewody trafia do falownika, który zamienia go na prąd zmienny (AC) i wysyła do infrastruktury sieci energetycznej naszego operatora. Aby mogło zajść zjawisko wysyłania prądu instalacja prosumenta musi wytworzyć wyższe napięcie niż to, które dostarcza nam sprzedawca energii. Nowoczesne falownik kontrolują i monitorują proces zamieniania prądu DC/AC, jego częstotliwości i napięcia. Aspekt budowy oraz działania urządzenia można opisać szerzej. Jednak w kolejnych akapitach skupimy się nad problemem: jak obniżyć napięcie w sieci fotowoltaicznej.

Dlaczego na falowniku rośnie napięcie?

Aspekt został już opisany na początku artykułu, ale dla przypomnienia: falownik podnosi napięcie po to, aby móc je przesłać do infrastruktury sieci energetycznej. Im więcej prosumenckich instalacji wokół tym samym zachodzi potrzeba wytworzenia coraz wyższego napięcia aby móc “wtłoczyć” prąd do operatora.

Jak obniżyć napięcie w sieci wykorzystując inteligentne gniazdko?

W całym procesie obniżania napięcia w naszej sieci należy wykonać kilka nieskomplikowanych kroków:

  1. Zakup inteligentnego gniazdka / wtyczki
  2. Uruchomienia gniazdka w naszej sieci bezprzewodowej
  3. Instalacja oprogramowania na naszym smartfonie do sterowania inteligentnym gniazdkiem
  4. W konfiguracji oprogramowania gniazdka wybieramy opcją uruchomienia jeżeli napięcie wyniesie np 252 volty 
  5. Do inteligentnego gniazdka podłączamy odbiornik energii - może to być grzałka od zasobnika C.W.U (bojlera)
  6. Grzałka powinna mieć stosunkowo dużą moc - od 1,5KWh (zwróć uwagę do jakiej mocy jest przystosowane zakupione gniazdko)
  7. Grzałkę z podłączoną wtyczką umieszczamy w gniazdku naszej domowej sieci elektrycznej
  8. W momencie wzrostu napięcia na falowniku, a przez to w naszej sieci, inteligentne gniazdko uruchomi odbiornik jakim jest grzałka
  9. Podpięcie odbiornika o dużej mocy obniża napięcie, przez co falownik nie wyłączy się.
  10. Jeżeli problem nie zniknął całkowicie można zastosować drugie inteligentne gniazdko z kolejnym odbiornikiem energii (na przykład grzejnikiem elektrycznym)

Ważna informacja dla posiadaczy instalacji fotowoltaicznych: stosując rozwiązanie z wykorzystaniem inteligentnych gniazdek nie zachodzi ingerencja przydomową elektrownię. 

Jest to jeden z najważniejszych aspektów przemawiających za wykorzystaniem nawet najprostszej automatyki domowej, która potrafi rozwiązać skomplikowane aspekty techniczne i wbrew pozorom nie wymaga to dużych nakładów finansowych.

Jeśli chcesz, aby Twoja instalacja była zabezpieczona przed nieproszonymi gośćmi i chcesz otrzymywać alerty o niepożądanych zmianach wokół niej, to dorzuć niewielką kamerę. Będziesz mieć stały podgląd na źródło energii i otrzymasz informację, gdy cokolwiek będzie się dziać dzięki czujnikowi ruchu.

Zapytaj o ofertę

Skontaktuj się z nami. Przedstawimy Ci ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb.

34 387 29 92

Filtry
Kategorie
Loading...
34 387 29 92