Jaki alarm GSM wybrać?

12 Czerwiec 2017 Poradniki

Jaki alarm GSM wybrać?

Systemy alarmowe z modułem GSM można podzielić na zabawki i profesjonalne rozwiązania, a same profesjonalne rozwiązania na moduły GSM dokładane do np.: istniejących alarmów lub alarmy gdzie moduł GSM jest wbudowany w płytę główną systemu alarmowego.

No dobra tylko po co nam taki moduł GSM co on daje? Główne założenie to możliwość powiadomienia nas o tym, że włączył się alarm w naszym domu, biurze, magazynie itd. Dodatkowe, to informację kto i o której rozbroił lub uzbroił alarm, nadzór nad systemem – możliwość sprawdzenia stanu, uzbrojenia, czasem rozbrojenia (ale nie jest to zalecana opcja).

Więc jakie powiadomienie możemy otrzymać: SMS – krótka wiadomość tekstowa, powiadomienie do stacji monitoringu, aplikacja mobilna - powiadomienie PUSH, połączenie telefoniczne. Oczywiście zależy wszystko od możliwości zastosowanego modułu – centrali alarmowej.

Załóżmy, że zaczynamy od „pustej kartki” jakie powiadomienie będzie najskuteczniejsze?

a) SMS – może zawierać informację, o pomieszczeniu (kuchnia, salon, ogródek-podwórko), zagrożeniu (podpięty czujnik dymu informacja o pożarze, czujnik zalania o pękniętej rurce z wodą, czujnik ruchu – o tym, że ktoś się przemieszcza z pomieszczenia do pomieszczenia).

Wady – wyobraźmy sobie taką sytuację, środek nocy poza domem – słyszymy sygnał sms-a, myślimy znowu jakaś reklama i śpimy dalej. Dopiero rano spoglądamy na telefon, a tam informacją że ktoś się włamał. Za późno na jakąś reakcję. Problem jest też taki, że SMS-y nie są priorytetem w sieciach GSM i potrafią same iść długo, lub nie dotrzeć wcale – dlatego minimum to SMS + chociaż krótki sygnał, aby sieć GSM namierzyła telefon i dostarczyła wiadomość.

b) Powiadomienie PUSH na telefon dzięki aplikacji. Sytuacja podobna do SMS-a może się wydarzyć i też nam to nie wiele da.

c) Połączenie telefoniczne – alarm do nas dzwoni i np.: odtwarza nagrany przez nas komunikat. Tutaj możemy ustawić, aby dzwonił do paru osób, więc jak pierwsza nie odbierze, alarm będzie dzwonił do kolejnej. Należy ustawić, aby dzwonił do skutku. W końcu jest szansa, że nas obudzi i nie zostanie zignorowany, a przecież o to chodzi w powiadomieniu. Można w swoim telefonie przypisać numerowi telefonu przypisanemu do karty sim w alarmie, dzwonek który będzie głośny i postawi nas na nogi w środku nocy.

d) Powiadomienie do stacji monitoringu – grupy interwencyjnej. Skuteczna metoda- warunek jeden grupa musi mieć bazę sensownie blisko, co nam po grupie, która będzie jechała do nas 20-30 min? W tym czasie sprawni złodzieje zabiorą to co cenne i zdążą się oddalić w zorganizowanym pośpiechu.

Ważne jest, aby zastanowić się co zrobimy w momencie otrzymania powiadomienia, już teraz zaplanować co zrobimy po kolei? Tak, aby w momencie otrzymania powiadomienia zacząć działać, nie panikować i się zastanawiać. Zadzwonić do sąsiada, kogoś kto jest blisko, zgłosić sprawę na policji itd.

Ważne są też koszty, cena oprócz samych potrzebnych nam urządzeń, które są praktycznie jednorazowym kosztem, zostają nam koszty utrzymania karty GSM, i tutaj jak zawsze jest parę opcji na kary pre paid (opłacane z góry), abonament lub specjalne dedykowane katy telemetryczne do systemów alarmowych,
Oczywiście zalecane są te ostatnie, dlatego, że nie są na nie przesyłane żadne informacje od operatorów, zostają aktywne cały czas, co znacząco ogranicza problemy jakie mogą generować karty opłacone z góry lub zwykłe abonamenty.

Podsumowanie:

Lepiej mieć jakieś powiadomienie niż nie mieć żadnego, więc dobierając zabezpieczenie myślmy o tym co zabezpieczamy. Jeżeli zabezpieczamy garaż w którym jest ubezpieczony - posiadający polisę AC samochód to SMS nam wystarczy, nie ma co przesadzać z kosztami. Natomiast jeżeli zabezpieczamy dom, gdzie utrata samego sprzętu RTV – telewizora, komputera i zdjęć z wakacji wraz z nim, tabletu, aparatu fotograficznego może pochłonąć 20-40 tyś złotych, to warto wydać więcej na zabezpieczenie z komunikatami głosowymi – grupą interwencyjną. Że o firmie nie wspomnę, gdzie utrata ważnych informacji handlowych – produkcyjnych może być o wiele cenniejsza niż sprzęt z którym zostały zabrane.

W ofercie eltrox.pl jest szeroki wybór zabezpieczeń, w tym modułów i central alarmowych. W całej sieci sklepów znajdują się specjaliści dobierający systemy do potrzeb klientów, czy to na miejscu, czy też drogą telefoniczną -mailową.