Jaki rejestrator wybrać?

11 Maj 2017 Poradniki

Jaki rejestrator wybrać?

Monitoring od kilkunastu lat jest synonimem nowoczesnego i skutecznego systemu zabezpieczającego i z tego powodu najpopularniejszym i w najszerszym zakresie wykorzystywanym na całym świecie. Wybierając sprzęt do monitoringu musimy oprócz kamer dobrać odpowiedni rejestrator, który będzie sercem całego systemu. Warto więc zadbać, by był odpowiedni. W artykule postaram się podpowiedzieć jaki rejestrator do monitoringu wybrać, na co zwracać uwagę oraz jakie parametry powinno mieć to urządzenie.

Dlaczego wybór rejestratora jest taki ważny?

To od niego zależy jakość i szybkość przechwytywanego obrazu. Wybierając odpowiedni rejestrator a potem dedykowane do niego kamery:

• podejmujemy decyzję Co chcemy zobaczyć - czy tylko sam fakt naruszenia chronionego obszaru, czy też dokładniejszy obraz umożliwiający identyfikację intruza?
• podejmujemy decyzję czy chcemy korzystać z tanich rejestratorów, których możliwości konfiguracji, jakość oprogramowania oraz wsparcie ze strony producenta dają podstawowe możliwości, czy koncentrujemy się na sprzęcie światowych liderów w dziedzinie innowacyjnych rozwiązań CCTV? Tego typu rejestratory wykorzystują różne dostępne funkcje kamer do nich podłączonych takie jak np.:

1. Wywołanie alarmu po przekroczeniu wyznaczonej linii,
2. Wywołanie alarmu po wejściu w wyznaczony obszar / porzuceniu rzeczy,
3. Wywołanie alarmu po opuszczeniu wyznaczonego obszaru,
4. Wywołanie alarmu po nagłej zmianie sceny (obrócenie kamery).

Na polskim rynku możemy spotkać

• rejestratory cyfrowe DVR, które współpracują z analogowymi kamerami. Są to najstarsze typy rejestratorów. Tanie w wykonaniu i utrzymaniu, ale ich minusem jest obraz niskiej jakości,
• rejestratory NVR, które pracują z kamerami internetowymi megapikselowymi i nagrywają obraz w jakości Full HD do transmisji danych wykorzystując protokół internetowy bazując na niezawodności i przepustowości łącza internetowego,
• hybrydowe, łączące cechy rejestratorów cyfrowych DVR i NVR. Mogą to być np.

1. rejestratory GISE, EASYCAM, KENIK (pracujące w trybie AHD, Analog, IP),
2. rejestratory DAHUA np. nowa seria rejestratorów XVR
Rejestratory XVR Dahua umożliwiają obsługę wszystkich popularnych standardów wizyjnych (PAL/NTSC, HD-CVI, HD-TVI, AHD), jak i IP (ONVIF, RTSP). Rejestratory automatycznie adaptują swoje wejścia stosownie do rodzaju doprowadzonego sygnału wizyjnego. W praktyce oznacza to możliwość podłączenia do rejestratora Dahua dowolnych kamer i obsługi w jednym systemie urządzeń pochodzących od różnych producentów.

Zapewnia to swobodę migracji w ramach istniejących instalacji CCTV, które mogą być modernizowane etapowo, bez konieczności jednoczesnej wymiany wszystkich urządzeń. Zakup takiego rejestratora sprawdzi się także gdy zachodzi potrzeba monitorowania tylko kilku pomieszczeń w wyższej rozdzielczości HD a pozostałe kamery mają generować poglądowy obraz, bez nadmiernych szczegółów.

Na jakie aspekty i parametry zwrócić uwagę kupując rejestrator?

Ilość kamer

Pierwszym aspektem wyboru odpowiedniego rejestratora jest ilość przewidywanych kamer jakie będą pracowały w naszym monitoringu. Dostępne są rejestratory 4, 8, 16, 24 i 32 kanałowe.

W ramach tego ogólnego podziału rejestratory hybrydowe Dahua w technologi HD-CVI pozwalają tworzyć także z rejestratorów hybrydy, obsługujące np. 4 kamery HD-CVI i dodatkowo 4 kamery IP w maksymalnej rozdzielczości 5mpx. Dzięki temu innowacyjnemu rozwiązaniu z rejestratora 4 kanałowego tworzymy de facto rejestrator z możliwością obsługi do 8 kamer jednocześnie.

Warto dążyć do tego, by rejestrator miał jak najwięcej kanałów. Często kupujący ogranicza się do 4 kamer, aby zastosować tańszy rejestrator, ale z biegiem czasu sytuacja wymusza dosyć często rozbudowę o kolejne kamery i zmuszeni jesteśmy wtedy do wymiany rejestratora.

Rozdzielczość obrazu

Klient przed podjęciem decyzji o zakupie chce wiedzieć, jaką rozdzielczością materiału video będzie dysponował system monitoringu CCTV.

W systemach analogowych standardowe rozdzielczości to CIF, D1 i 960H. W systemach HD-CVI, AHD, CVI, IP rozdzielczości które uzyskujemy zaczynają się już od 720P.

Ilość klatek na sekundę / prędkość nagrywania

Drugim parametrem, na który warto zwrócić jaka jest możliwa do zarejestrowania przez cały system sumaryczna ilość klatek na sekundę oraz powiązanie tej wartości z rozdzielczością zapisywanego obrazu.

Prędkość nagrywania powinna być określana ze względu na charakter pracy monitoringu. W przypadku ogólnego rejestrowania obrazu parkingów, czy ulic, prędkość rejestratora nie powinna być najważniejszym branym pod uwagę parametrem. Inaczej sytuacja przedstawia się, gdy zamierzamy przechwycić obraz tego, co dzieje się na kasie lub rejestrować tablice rejestracyjne pojazdów. Wtedy prędkość nagrywania powinna być jak największa.

Sprawdź proponowane produkty