Monitoring miejski oparty o systemy Dahua

24 Czerwiec 2018 Nowości i testy

Monitoring miejski oparty o systemy Dahua

Trudno przecenić rolę miejskiego monitoringu w dzisiejszym świecie. Rozbudowane systemy kamer w znacznym stopniu zapewniają nam bezpieczeństwo i pozwalają namierzyć sprawców wykroczeń lub przestępstw.

 

Prawdopodobnie najlepiej monitorowanym miastem świata jest Londyn, gdzie liczba zamontowanych kamer powoli zbliża się do miliona (nawet w tak dużym mieście to ogromna liczba urządzeń). Chociaż w polskich miastach skala problemu przestępczości jest zdecydowanie mniejsza, a co za tym idzie – nie są niezbędne podobne nakłady na ochronę, to wcale w zakresie monitorowania przestrzeni miejskiej nie pozostajemy w tyle.

 

Technologia w służbie bezpieczeństwa

 

Pewnie wielu z nas dobrze pamięta obecną niemal w każdym odcinku serialu „CSI” scenę, w której nagranie wątpliwej jakości zostaje poddane obróbce cyfrowej, dzięki czemu tożsamość przestępcy (lub inny istotny dla śledztwa szczegół) zostaje natychmiast zidentyfikowana. Niestety w życiu wygląda to zdecydowanie mniej komfortowo: Chociaż komputerowa obróbka obrazu w rzeczywistości może poprawić jego jakość, to – szczególnie wobec jakości nagrań starszych, analogowych urządzeń – będzie to zmiana na tyle niewielka, że raczej nie ma co liczyć na to, że taki obraz do czegokolwiek nam się przyda. Tym samym wybór odpowiednich urządzeń do monitorowania miasta jest kluczowy, jeśli system ma faktycznie służyć mieszkańcom.

 

Co ciekawe, według raportu fundacji Panoptykon „Monitoring wizyjny w życiu społecznym”, coraz więcej ankietowanych popiera utrzymanie obecnej liczby kamer w miastach (natomiast liczba zwolenników zwiększenia ich liczby zmniejszyła się o kilka procent). Jednocześnie jednak rośnie przychylność dla instalacji systemów rozpoznawania twarzy. To dowodzi, że monitoring w świadomości społecznej odgrywa ważną rolę – przede wszystkim pozwala na działania prewencyjne (ponad połowa ankietowanych uważa, że sama obecność kamer wpływa na spadek przestępczości; źródło: https://panoptykon.org/files/monitoring-wizyjny-w-zyciu-spolecznym_raport-z-badan.pdf)

 

Odpowiednie parametry

 

Kamery do monitoringu miejskiego (czyli zainstalowane na zewnątrz) dość mocno różnią się od tych stosowanych w budynkach – muszą znieść znacznie bardziej skrajne temperatury i warunki atmosferyczne oraz cechować się innymi parametrami (na przykład większym zasięgiem wizji w nocy). Urządzenia Dahua zostały stworzone właśnie z myślą o bardziej wymagającym środowisku pracy, a w ofercie producenta znajdziemy urządzenia, które można stosować praktycznie wszędzie. Co istotne, systemy i standardy stosowane w kamerach tego producenta sprawiają, że ich instalacja i późniejsze zarządzanie są naprawdę intuicyjne. Co więcej, pozwalają na dużą konfigurowalność parametrów nagrania – o co w starych systemach analogowych oczywiście niezwykle trudno.

 

Jeśli zależeć nam będzie na obserwowaniu rozległego obszaru, zwłaszcza nocą, powinniśmy zainteresować się kamerą DAHUA SD6AL230F-HNI. Dysponuje ona możliwością podświetlenia otoczenia promieniami podczerwonymi (pozwalającym na dyskretną obserwację w ciemności) w odległości aż 400 metrów. Przy takim zasięgu nie bez znaczenia jest też 30-krotny zoom optyczny oraz wycieraczka – szczególnie przydatna w deszczowe dni i noce.

 

Jeśli nasze potrzeby zakładają monitoring tylko jednego punktu, dobrze będzie skorzystać z rozwiązania bardziej ekonomicznego, takiego jak DAHUA PTZ1A225U-IRA-N. Jeśli z kolei kamera ma być zainstalowana w trudno dostępnym miejscu i zależy nam na poprowadzeniu jak najmniejszej ilości kabli, warto rozważyć zakup modelu DAHUA PTZ35230U-IRA-N, który pozwala na zastosowanie standardu PoE (poprowadzenia transferu i zasilania jedną skrętką).

 

Warto mieć na uwadze, że wszystkie urządzenia zewnętrzne Dahua zostały zamknięte w metalowych obudowach i wytrzymują duże wahania temperatur (od –40 do 70 stopni Celsjusza – w praktyce takie temperatury nie występują w Polsce). Nie bez znaczenia jest też 25% tolerancja napięcia, szczególnie przydatna w przypadku dłuższych odcinków przewodów, na których dochodzi do spadku napięcia. Jeśli więc zależy nam na wysokiej jakości urządzeń i nagrań, warto rozważyć zakup urządzeń Dahua.