Jaki zasilacz awaryjny do pieca CO

14 Marzec 2017 Poradniki

Jaki zasilacz awaryjny do pieca CO

Idealny zasilacz awaryjny do pieca co

Instalacje zasilania awaryjnego służą do ciągłego i bezawaryjnego zasilania urządzeń elektrycznych, w wypadku awarii sieci energetycznej. Zasilanie awaryjne pomp centralnego ogrzewania, pieca, komina z płaszczem wodnym czy kolektora słonecznego, jest bardzo ważne. Nie chodzi tu tylko o zapewnienie komfortu ciągłej dostawy ciepła, ale przede wszystkim wymagają tego względy bezpieczeństwa. Czasem nie zdajemy sobie sprawy jak duże zagrożenie oraz straty, może wywołać dłuższa przerwa w dostawie prądu. Specjaliści twierdzą, że wyżej wymienione urządzenia nie powinny być montowane bez zasilaczy awaryjnych. W wyniku awarii prądu, pompa przestaje tłoczyć wodę, która nagrzewa się coraz bardziej powodując wrzenie. W wyniku rośnie ciśnienie w układzie a taka sytuacja, może zakończyć się rozsadzeniem instalacji. Podobna sytuacja może wydarzyć się z panelami słonecznymi. Temperatura w systemie solarnym rośnie, brak przepływu płynu powoduje wrzenie cieczy, po czym dochodzi do rozszczelnienia instalacji. Takich sytuacji można by uniknąć gdybyśmy do zasilania pompy CO, czy innego układu, zastosowali Zasilanie Awaryjne.

Instalacje zasilania awaryjnego są to układy składające się z przetwornicy prądu zmiennego 230V oraz specjalnie dobranego akumulatora. Urządzenie posiada zabezpieczenie przeciw przepięciowe oraz przeciw przeciążeniowe. W chwili odcięcia prądu, znajdująca się w układzie przetwornica, ma za zadanie automatycznie przełączyć zasilanie na akumulatorowe. Z chwilą pojawienia się napięcia sieci energetycznej, urządzenie samoczynnie przełącza zasilany obiekt ponownie na tę sieć, a wbudowany prostownik ładuje akumulator. Akumulatorowe zasilanie awaryjne jest ciche i bezobsługowe.

Wybierając zasilacz awaryjny zwróćmy uwagę na kilka ważnych aspektów. Bardzo ważnym parametrem, przy wyborze zasilacza jest jego moc. Należy wybrać ją w zależności od zapotrzebowania odbiornika na energię elektryczną. Im mocniejsza pompa zasila układ, tym mocniejszy zasilacz powinniśmy zastosować. Najczęściej wystarcza zasilacz o mocy 200-300 W, jednak każdy klient dobiera ten parametr do swoich indywidualnych potrzeb.

Oczywistym jest, że czas pracy przetwornicy zależy zarówno od wartości jej obciążenia, jak i od stanu oraz pojemności akumulatora. Przykładowo przy obciążeniu przetwornicy odbiornikiem energii pobierającym moc 80W przy 230V i przy pełnej pojemności 45Ah 12-woltowego akumulatora – nieprzerwany czas pracy przetwornicy wyniesie ok. 6 godzin. Z kolei w systemie ładowania – czas ładowania uprzednio rozładowanego akumulatora 45Ah wyniesie ok. 10 godzin.

Kolejnym ważnym aspektem jest bezpieczeństwo takiego układu zasilania. Najtańszymi akumulatorami jakie możemy znaleźć są akumulatory samochodowe. Akumulatory takie nie są szczelne i podczas ich ładowania ulatnia się gaz, który jest szkodliwy i łatwopalny. Dlatego nie zaleca się stosowania takich akumulatorów w zamkniętych pomieszczeniach, oraz w okolicy otwartego ognia, czy wysokich temperatur. W kotłowniach, czy budynkach stosowane są akumulatory żelowe, bądź typu AGM. Akumulatory te są całkowicie bezobsługowe i szczelne, a co za tym idzie bezpieczne.

Przy zakupie zasilacza awaryjnego warto zwrócić uwagę na funkcje, które ułatwią nam korzystanie z urządzenia, takie jak:

  • alarm świetlny lub dźwiękowy w przypadku rozłączenia się akumulatora
  • dodatkowe zabezpieczenie przed przegrzaniem czy przeciążeniem
  • ważna jest również sprawność zasilaczy impulsowych ( podawana w %)
  • czas działania na zasilaczu powinien być nie mniejszy niż 6-10 h
  • układ zabezpieczający przed całkowitym rozładowaniem

Wybór zasilacza nie jest łatwy, dlatego warto skonsultować się ze specjalistami firmy eltrox.pl, którzy są zawsze dostępni na stronie internetowej lub telefonicznie, i zawsze doradzą oraz pomogą dobrać odpowiedni produkt pod nasze potrzeby.

Zasilacz awaryjny do pompy c.o. to coraz częściej konieczność, aby zapewnić kotłom prawidłowe działanie. Jeśli jesteśmy posiadaczami kotłów gazowych lub olejowych, lepszym rozwiązaniem dla nas będzie przełączenie natychmiastowe liczone w milisekundach (4-50 ms). W wielu przypadkach przełączenie zwłoczne ( czyli te liczone w sekundach) będzie wystarczające dla posiadaczy pieców węglowych. Brak zasilania jest coraz częstszym problemem, który może wydarzyć się każdego dnia. Dlatego warto zadbać o posiadanie takiego zasilacza, nie ze względu na komfort w użytkowaniu i unikniecie kosztów naprawy ale przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo nasze i wszystkich domowników.

Kalkulator pracy akumulatora

Pojemność akumulatora:

Ah
Pobór prądu (dla urządzenia 230V):

W
Napięcie wejściowe inwertera:
Sprawność inwertera*:
Standardowa sprawność inwertera to 90%

%

Wynik:

Przybliżony czas działania na przetwornicy (o spr. 90%) to ok.: 13.0 h

Sprawdź proponowane produkty