Podstawowe systemy monitoringu do domu i mieszkania

Systemy monitoringu są coraz powszechniejsze. Stosuje się je w firmach, obiektach komercyjnych i urzędach, w przestrzeniach miejskich, a coraz częściej również w domach i mieszkaniach. To prosty sposób na znaczne podniesienie poziomu bezpieczeństwa domowników oraz należącego do nich majątku. Co ważne, system wizyjny do domu czy mieszkania nie musi być skomplikowany ani drogi. Poznaj proste, skuteczne rozwiązania dla każdego!

Monitoring domowy – czy na pewno warto?

Wiele osób zastanawia się nad montażem monitoringu w domu, ale odkłada tę decyzję. Wynika to najczęściej z braku przekonania do tego typu systemu ochrony. Czy taka inwestycja aby na pewno jest wskazana? Nawet jeśli wydaje Ci się, że mieszkasz w bardzo bezpiecznej okolicy, znasz swoich sąsiadów i wiesz, że możesz im zaufać, system monitoringu na pewno nie zaszkodzi. Tego typu instalacje to obecnie standard. Co ważne, ich montaż czy użytkowanie wcale nie są kosztowne, więc nadają się dla każdego, niezależnie od majętności. Jeszcze nie tak dawno monitoring mógł sugerować, że w danym miejscu znajduje się coś wartościowego, ale obecnie kamery już na tyle wpisały się w miejski krajobraz, że na pewno nie zachęcą żadnego przestępcy do zainteresowania się Twoją posiadłością.

Jednocześnie system wizyjny to znacznie wyższy poziom bezpieczeństwa. Już sama obecność kamer odstrasza większość amatorów cudzej własności. Nawet „profesjonalni” złodzieje czy włamywacze zastanowią się dwa razy, zanim obiorą sobie za cel miejsce z dozorem w postaci kamer. Z zabezpieczonych nagrań można bowiem wywnioskować całkiem sporo szczegółów, które pomogą namierzyć złoczyńcę – szczególnie że współczesne systemy rejestrują obraz w bardzo wysokiej jakości. Koszt montażu prostego systemu monitoringu jest niewielki – niewspółmiernie mniejszy niż straty, jakie mogą się wiązać z włamaniem do domu, kradzieżą czy nawet aktem wandalizmu.

Jak powinien wyglądać monitoring domu?

Zanim wybierzesz i zamontujesz urządzenia, warto dobrze się zastanowić, jak powinien wyglądać monitoring domu. Jeśli zależy Ci na niezawodnej ochronie, warto powierzyć stworzenie planu instalacji fachowcom. Wezmą oni pod uwagę rozmaite czynniki, o których laik może nie mieć pojęcia, projektując system dopasowany do potrzeb konkretnej nieruchomości. Ważna jest nie tylko ilość kamer. Trzeba brać pod uwagę również zasilanie, okablowanie i inne elementy instalacji. Prosty system monitoringu można jednak zbudować samodzielnie, wykorzystując np. gotowy zestaw i informacje na temat optymalnego rozmieszczenia kamer dostępne w instrukcji lub też w internecie.

Na co należy zwrócić uwagę, wybierając domowy system monitoringu?

    • System bezprzewodowy czy przewodowy? Instalacja tego pierwszego jest znacznie prostsza, nie wymaga kucia ścian czy przekopywania się przez ogródek. O wiele łatwiej również zdemontować monitoring czy uzupełnić go o dodatkowe elementy. Bezprzewodowe kamery komunikują się jednak ze sobą przez Wi-Fi, dlatego mogą mocno obciążać przepustowości domowej sieci. Decyzję należy więc podejmować indywidualnie. Co ważne – współcześnie niemal każdy system monitoringu można obsługiwać i kontrolować zdalnie ,co zdecydowanie wpływa na wygodę użytkowania.
    • Kąt i pole widzenia – każda kamera ma inne parametry w zakresie pola widzenia. Oczywiście najlepiej wybierać te, które zapewniają jak najszerszy kąt obserwacji – dzięki temu można przy użyciu mniejszej ilości urządzeń obserwować większy teren.
    • Widoczność w ciemnościach – jest niezwykle ważna, ponieważ wszelka działalność przestępcza zwykle odbywa się właśnie pod osłoną nocy. Najlepiej, jeśli kamery zapewniają widoczność do kilkudziesięciu metrów. Dobrze również, jeśli są wyposażone w przesłonę, która automatycznie dostosowuje swoje parametry do warunków oświetleniowych. Dzięki temu można liczyć na wyraźny obraz o każdej porze.
    • Rozdzielczość obrazu odpowiada za to, jak jest wyraźny. Teoretycznie – im wyższa, tym lepsza. Warto jednak pamiętać, że na potrzeby monitoringu domowego wystarczy stosowana obecnie nawet w tańszych urządzeniach jakość FULL HD. Zapewni ona doskonałą widoczność nawet drobnych detali. Wybór kamer o wyższej rozdzielczości najpewniej nie tylko podwyższy cenę zestawu, ale też utrudni przechowywanie danych, wymagając większych dysków i większej przepustowości sieci. Kamery FULL HD stanowią idealny kompromis pomiędzy jakością obrazu a wygodą użytkowania. Warto zwrócić również uwagę na zastosowaną metodę kompresji – dobrze skompresowany obraz pozwala na przechowywanie na dysku rejestratora lub karty SD znacznie większej ilości nagrań.
    • Klasa szczelności kamer – monitoring zwykle obejmuje zarówno kamery wewnętrzne, jak i te zewnętrzne. Należy pamiętać, że sprzęt montowany poza budynkiem musi mieć odpowiednią klasę szczelności IP. Ważna jest zarówno ochrona przed wodą, jak i kurzem czy pyłem.

Monitoring analogowy, AHD czy IP?

Ważny jest również rodzaj wybranego monitoringu. Systemy analogowe są tymi najstarszymi, zapewniającymi najniższą jakość obrazu. Urządzenia są połączone kablem koncentrycznym, a analogowy obraz jest przekształcany do formy cyfrowej i zapisywany przez rejestrator.

Współcześnie typowe „analogi” są już w zasadzie niedostępne, ale w instalacjach domowych bardzo dobrze sprawdzają się ich następcy – systemy AHD. Są one stworzone na bazie systemów analogowych, ale zapewniają znacznie wyższą jakość obrazu – HD lub FULL HD. Są stosunkowo niedrogie i funkcjonalne. Najczęściej umożliwiają sterowanie i podgląd na żywo z poziomu urządzenia mobilnego. Co ważne, stary system analogowy można unowocześnić do systemu AHD, wymieniając urządzenia, ale wykorzystując to samo okablowanie.

System IP jest najnowocześniejszy. W tym przypadku dane są przesyłane poprzez sieć internetową. Kamery IP rejestrują obraz w bardzo wysokiej jakości, mogą również rejestrować dźwięk. Zwykle są niezawodne i wyposażone w inteligentne funkcje, co pozwala zwiększyć ich skuteczność. Kamery można oczywiście kontrolować zdalnie, z każdego miejsca na świecie ,za pośrednictwem urządzenia z dostępem do Internetu. Należy jednak pamiętać, że działanie kamer monitoringu IP jest uzależnione od obecności połączenia internetowego.

Domowy system wizyjny – czy to wystarczy?

Niekiedy w celu ochrony domu czy mieszkania stosuje się wyłącznie monitoring, innym razem łączy się go np. z systemem alarmowym lub różnego rodzaju czujnikami. Decyzja należy w tym przypadku do inwestora. Nawet prosty system wizyjny jest zdecydowanie lepszy niż brak jakiejkolwiek ochrony – zdecydowanie zwiększa bowiem nie tylko odczucie bezpieczeństwa, ale również jego faktyczny poziom. Wybierając urządzenia do domu, warto jednak zwrócić uwagę na możliwość ich integracji z innymi systemami. Być może w przyszłości zechcesz zainstalować alarm lub np. bardzo przydatne czujniki kontaktowe w drzwiach, oknach czy bramie garażowej. Niektóre z instalacji można też zintegrować z systemami wczesnego ostrzegania – np. czujnikami dymu i gazu, które w połączeniu z kamerami zapewniają znacznie wyższy poziom bezpieczeństwa.

Proste systemy monitoringu domowego – polecane rozwiązania

Szukasz gotowych rozwiązań w zakresie monitoringu domu lub mieszkania? Koniecznie sprawdź ofertę Eltrox. Proponujemy wiele podstawowych zestawów idealnych do zastosowania prywatnego lub małej firmy.

Kompleksowe usługi montażowe

Poza szeroką ofertą, największą osiągalnością i dostępnością asortymentu, sieć sklepów Eltrox gwarantuje swoim klientom fachową usługę montażu, serwisu i jego konserwacji bez konieczności powierzania prac innym podmiotom w razie konieczności naprawy lub wymiany. Dzięki dobrze prosperującej współpracy z najlepszymi w branży instalatorami na terenie całej Polski, jesteśmy w stanie znacznie zminimalizować czas dotarcia do klienta.

Zapytaj o ofertę

Skontaktuj się z nami. Przedstawimy Ci ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb.

34 387 29 92

Filtry
Kategorie
Loading...
34 387 29 92