Recenzja kamery IP Dahua DH-IPC-EBW8600

11 Wrzesień 2017 Nowości i testy

Recenzja kamery IP Dahua DH-IPC-EBW8600

Dahua DH-IPC-EBW8600 to kamera IP dla najbardziej wymagających użytkowników. Oprócz bardzo wysokiej rozdzielczości urządzenie oferuje pełną panoramę i szeroki wachlarz systemów poprawiających jakość transmitowanego obrazu.

Kamera Dahua DH-IPC-EBW8600 wykorzystuje technologię Internet Protocol, dzięki któremu transmisja jest prowadzona za pośrednictwem sieci internetowej, a obraz możemy śledzić w standardowych przeglądarkach internetowych. Urządzenia Dahua aktualnie wspierają takie programy, jak Internet Explorer, Mozilla Firefox oraz Google Chrome.

Wysoka rozdzielczość i pełna panorama

Elementem, który najbardziej rzuca się w oczy po rozpakowaniu kamery, jest wystająca kopułka zawierająca ultra szerokokątny obiektyw Fisheye (czyli rybie oko). Nie jest to częsty widok w kamerach IP. Jakie możliwości daje taka konstrukcja? Otóż po zainstalowaniu kamery na ekranie możemy śledzić w czasie rzeczywistym pełną panoramę – pole widzenia to 360°. Jedna kamera zainstalowana na środku pomieszczenia jest więc w stanie zapewnić skuteczny nadzór nad całym wnętrzem. Jeśli natomiast uznamy, że pełna panorama nie jest nam potrzebna, możemy przełączyć kamerę na tryb 180°.

Tak duże kąty widzenia wymagają również wysokiej rozdzielczości, by obraz nie był rozciągnięty na zbyt małej liczbie pikseli. Projektanci Dahua najwyraźniej doskonale zdają sobie z tego sprawę, ponieważ model DH-IPC-EBW8600 proponuje użytkownikowi rozdzielczość aż 6 Mpx. Kamera rejestruje 3072 x 2048 pikseli, co oznacza, że będzie znakomicie współgrać z nowoczesnymi wyświetlaczami Ultra HD.

Co ważne, oglądanie pełnej panoramy w 6 Mpx nie wymaga od użytkownika redukcji ilości klatek. Tak ostry obraz będzie wyświetlany nawet w 30 kl/s (co jest standardem np. w filmach telewizyjnych).

Dodatkowo o wyrazistość obrazu dbają takie systemy, jak DWDR, 3DNR, ROI, AWB, AGC, BLC. Ich zadaniami są kompensowanie mocnego oświetlenia w tle, optymalizowanie kontrastu i nasycenia barw, bilansowanie bieli oraz redukowanie szumów.

Funkcje dodatkowe

W nowoczesnej kamerze IP nie mogło zabraknąć również możliwości rejestrowania obrazu na karcie pamięci. Urządzenie może automatycznie rozpocząć zapisywanie na nośniku microSD. Kiedy nagranie wystartuje? Do wyboru dostajemy trzy możliwości: ustalenie godzin rejestrowania, aktywowanie nagrania przez czujnik ruchu albo przez detekcję ruchu na postawie obrazu. Dahua DH-IPC-EBW8600 może więc korzystać zarówno z zewnętrznego sensora, jak i polegać na analizie rejestrowanego obrazu. Dodatkowo kamera może być wyposażona w funkcję przekroczenia linii oraz wykrywanie wtargnięcia.

Opcjonalna jest również technologia tworzenia map cieplnych. Kiedy takie rozwiązanie może się przydać? Na przykład wtedy, gdy chcemy zbadać zachowania klientów w sklepie. Śledząc ruch osób przez cały dzień, kamera będzie w stanie oznaczyć te miejsca, w których kupujący spędzali najwięcej czasu. To oznacza, że Dahua DH-IPC-EBW8600 może być nie tylko skutecznym narzędziem dozoru, ale również istotnym wsparciem kadry zarządzającej. Na podstawie mapy ciepła można łatwo wywnioskować, które produkty efektywnie przyciągają klientów, a które należałoby bardziej wyeksponować.

Użyteczność kamery Dahua nie kończy się wraz z zapadnięciem zmroku lub zgaszeniem światła. Jak na urządzenie z wyższej półki cenowej przystało, model DH-IPC-EBW8600 został wyposażony w wysokiej jakości reflektor podczerwieni. Urządzenie gwarantuje bardzo dobrą widoczność nawet w całkowitej ciemności, w promieniu około 10 m.

Oprócz przekazu wideo transmisja zawiera również sygnał dźwiękowy – kamera ma wbudowany mikrofon, który wyraźnie rejestruje mowę i dźwięki z otoczenia. Do urządzenia możemy też podpiąć zewnętrzny mikrofon.

Wytrzymałość

Producent zadbał o to, by elementy metalowej obudowy były perfekcyjnie dopasowane i pozwoliły kamerze przetrwać trudne warunki atmosferyczne czy środowisko o wysokim poziomie zapylenia. Urządzenie zniesie kontakt z ulewnym deszczem, jest też całkowicie odporne na wnikanie ciał stałych. Ten model przetrwa również przypadkowe lub celowe uderzenia o mocy 20 J.

Podsumowanie

Dzięki pełnemu kątowi widzenia, wysokiej rozdzielczości i technologiom poprawiającym klarowność obrazu, Dahua DH-IPC-EBW8600 doskonale sprawdzi się jako główny element systemu monitorowania w sali konferencyjnej, hali produktowej, magazynie lub dużym sklepie. To model oferujący wszystko, czego może dziś oczekiwać najbardziej wymagający konsument od nowoczesnej kamery IP.