Dlaczego drabiny ewakuacyjne są ważne podczas pracy z elektryką?

Odpowiedni wybór sprzętu w pracy elektryka jest niezwykle ważny; pochopna decyzja co do jakości i materiału z jakiego jest wykonane narzędzie może skończyć się tragedią. Ponadto praca związana z prądem naraża nas na nieprzewidywalne niebezpieczeństwa, takie jak nagłe powstanie pożaru. Dlatego też wybór odpowiedniej drabiny może zaważyć o czyimś życiu.

Do czego może się przydać drabina ewakuacyjna

Wyobraźmy sobie sytuację: w budynku wybuchł pożar. Instalacja elektryczna uległa uszkodzeniu, przez co nie działa winda. Ogień szybko się rozprzestrzenia i uniemożliwia opuszczenie terenu schodami. Jedynym ratunkiem w tego typu sytuacji może okazać się drabina ewakuacyjna.

Można podawać nieskończoność podobnych potencjalnych wypadków. Nie bez przyczyny każdy budynek powinien być zaopatrzony w drożne drogi ewakuacyjne, w przypadku wysokich budynków mieszkalnych lub biurowców drabina ewakuacyjna jest jedynym w pełni skutecznym wyjściem. Drabina ewakuacyjna ułatwia jednocześnie wchodzenie na dach - często spółdzielnie mieszkaniowe utrudniają dostęp do dostania się na górną powierzchnię budynku, a w sytuacji, w której liczy się czas, tego typu narzędzie może okazać się niebywale przydatne, np. gdy trzeba wykonać drobną naprawę.

Drabina ewakuacyjna jako konieczny przedmiot w pracy elektryka

W przypadku pracy polegającej na ciągłym kontakcie z prądem, drabina ewakuacyjna stanowi konieczny element wyposażenia. Pozwala na natychmiastowe opuszczenie pomieszczenia, w którym doszło do zwarcia. Ponadto ze względu na to, że prąd jest w stanie wywoływać nieoczekiwane pożary oraz wybuchy, drabina może posłużyć jako element pozwalający odepchnąć się od miejsca, w którym doszło do wypadku, o ile pracujemy na niskich wysokościach. Z tego powodu należy szukać drabin o niechwiejnej konstrukcji, które pewnie stoją na gruncie.

Drabina ewakuacyjna - jaką wybrać?

W przypadku pracy z prądem niezwykle ważny jest wybór materiału, z którego składa się drabina. Każda, która jest zrobiona z metalu lub też zawiera metalowe elementy, nie będzie odpowiednia, ponieważ metal przewodzi prąd. Sytuacja, w której na przykład metalowa drabina zetknie się z fragmentem przewodu elektrycznego, może skończyć się dla pracownika nawet śmiercią. Warto również zwrócić uwagę na ciężar oraz mobilność drabiny.

Jeśli nasza praca często opiera się na naprawianiu instalacji, które nie mają na stale dobudowanej drabiny (chociażby słupy telekomunikacyjne) - lekka drabina z możliwością łatwego złożenia może bardzo się przydać. Istotne jest także to, aby drabina była wyposażona w barierkę ochronną - w ten sposób praca na dużych wysokościach będzie dużo bezpieczniejsza i bardziej komfortowa.

Drabina z balustradą ochronną oprócz tego ustrzeże nas przed groźnymi wypadkami; nawet delikatne porażenie prądem może sprawić, że stracimy równowagę, a drabina ochronna w tym przypadku wykluczy upadek bezpośrednio na ziemię. Przydać się może także drabina zaopatrzona w kosz ochronny. Dzięki niemu poruszanie się w górę i w dół będzie znacznie pewniejsze.

Przeczytaj również inne artykuły: System alarmowy - przewodowy czy bezprzewodowy?


Popularne artykuły na naszym blogu:


 

Zapytaj o ofertę

Skontaktuj się z nami. Przedstawimy Ci ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb.

34 387 29 92

Filtry
Kategorie
Loading...
34 387 29 92