Inteligentny dom vs analogowy - który będzie bardziej odpowiedni dla ciebie?

Coraz powszechniej stosuje się termin inteligentny dom. Jawi się on jako zaawansowana technologia, która wyręcza domowników w wykonywaniu codziennych czynności. Ma podnosić komfort życia, bezpieczeństwo, a przede wszystkim obniżać wydatki eksploatacyjne. Jak odróżnić jednak dom wyposażony w system kamer i ogrzewanie włączające się, zanim użytkownicy powrócą do domu od naprawdę inteligentnego domu?

Inteligentny dom, czyli komfort życia, bezpieczeństwo i oszczędności

Aby stać się posiadaczem inteligentnego domu należy przede wszystkim zainwestować w kolejne systemy. Najważniejsze z nich, obecne w inteligentnym domu to:

  • inteligentne gniazdka, które monitorują zużycie energii, pozwalają na tworzenie harmonogramu, włączają i wyłączają urządzenia, włączają klimatyzację, ogrzewanie etc.;
  • inteligentne oświetlenie, którym steruje się np. ze smartfona, ustalając jego jasność oraz barwę;
  • inteligentne czujniki temperatury, gazu, dymu, zalania itd.;
  • kamery monitorujące;
  • systemy alarmowe;
  • podlewanie ogrodul
  • zasłanianie okien i przesuwanie żaluzji.

Jednak naprawdę inteligentny dom, to taki, którego wszystkie powyższe systemy i wiele innych jest ze sobą nierozerwalnie powiązane. Każda zmiana w czujniku czy odbiorniku, automatycznie przesyłana jest do pozostałych systemów, które reagują na otrzymany sygnał. Włączenie zdalne światła w domu uruchamia natychmiast ogrzewanie czy klimatyzację. W razie powstania dymu w domu system sam zawiadamia służby, uruchamia rolety, włącza wentylację. Rozpoznaje nawet osobę wchodzącą do domu i włącza natychmiast wybierane rutynowo przez nią urządzenia.

Większe i drobne udogodnienia w inteligentnym domu

Fundamentalne udogodnienia, jakie niesie inteligentny dom, wydają się być tak nierealne, że łatwo stwierdzić, iż ich nie potrzebujemy, potrafimy się bez nich obyć. Jednak komfort, jaki przynosi integralne zarządzanie domem, jest niebagatelny, właśnie dlatego, że dotyczy wielu codziennych czynności, np. firany do kuchni. które w inteligentnym domu o określonej porze lub w ślad za wysłanym impulsem uruchomią mechanizm zasłaniający okno. A ponieważ zwykle do kuchennego okna, z powodu zabudowy kuchni, dotarcie jest najtrudniejsze, takie drobne udogodnienie podnosi komfort codzienności.

Podniesieniem komfortu życia jest niewątpliwie systemowe sterowanie ogrzewaniem i wentylacją jednocześnie. Zwykle nadmierne ciepło powoduje natychmiastową chęć otwierania okien, w tym przypadku oba systemy nawzajem informują się o parametrach, dostosowując je do wypracowanych wcześniej wysokości.

Inteligentny dom vs analogowy - który lepszy?

Centralne zarządzanie domem i integracja systemów sprawia, że nie tylko podnosi się komfort i bezpieczeństwo użytkowania, ale uzyskuje się realne oszczędności energii, gazu, wody, przekładające się na finansowe korzyści. Inteligentny dom ma oczywiście również swoje wady, przede wszystkim koszt instalacji systemów, ale też tworzenie systemu zbioru danych o każdym użytkowniku. Każde działanie w domu, zapis rutynowych czynności, upodobania, rytuały, wpisane są w pamięć systemu.

Zatem inteligentny czy analogowy, który dom lepszy, w którym będzie się lepiej żyło? Naturalnym dążeniem człowieka jest polepszanie swojej egzystencji, jeżeli właśnie udogodnienia oferowane przez inteligentny dom wpisują się w tę definicję, to z pewnością jest to dla Ciebie najlepszy wybór.

Przeczytaj również inne artykuły: System alarmowy - przewodowy czy bezprzewodowy?


Popularne artykuły na naszym blogu:


 

Zapytaj o ofertę

Skontaktuj się z nami. Przedstawimy Ci ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb.

34 387 29 92

Filtry
Kategorie
Loading...
34 387 29 92