Latający monitoring. Co można monitorować dronem?

Integracja wielu typów urządzeń z bezzałogowymi statkami latającymi sprawiła, że na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, które łatwo i tanio mogą zastąpić usługi uchodzące za drogie. Dziś za pomocą drona możesz nie tylko monitorować jakość powietrza w swojej okolicy, ale również sprawdzić, czy w pobliżu Twojego domu czy działki nie dzieje się nic podejrzanego.

Nowoczesne drony i ich możliwości

Rozwój technologii sprawia, że na rynku pojawiając się coraz nowsze modele dronów. Dziś – oprócz wykonywania profesjonalnych zdjęć i filmów – drony mogą być wyposażone w kamery na podczerwień, system GPS i lasery. Są sterowane z kokpitu znajdującego się na ziemi i mają liczne przydatne w nawigacji funkcje. Jedną z nich jest powrót do bazy, dzięki której nasz bezzałogowy statek wróci do miejsca startu i bezpiecznie wyląduje, gdy sterująca nim osoba utraci kontrolę. Kolejna to funkcja „No Fly Zone”, która uniemożliwia dronowi wlecenie w strefy zabronione, jak lotniska czy bazy wojskowe.

Nowoczesne drony są także wyposażone w technologię First Person View (FPV), która umożliwia podgląd obrazu z drona na żywo, dając kontrolerowi poczucie, jakby znajdował się na pokładzie bezzałogowego statku. Najnowsze modele wyposażone są także w moduł Ground Station, który umożliwia dronowi lot po wyznaczonej wcześniej na urządzeniu mobilnym trasie lub w konkretne punkty. Natomiast stabilizacja żyroskopowa statków bezzałogowych pozwala na jego płynny lot, reaguje na siły oddziałujące na drona i stabilizuje jego ruchy.

Po co wyposażać drony w tak zaawansowane technologie? Ponieważ coraz częściej zastępują one duże maszyny i z powodzeniem mogą także przejąć obowiązki całych firm, które dotychczas dokonywały odczytów lub pomiarów lub dbały o bezpieczeństwo w naszym domu. Świetnym przykładem jest branża rolnicza, gdzie specjalistyczne drony są wykorzystywane do przeprowadzania oprysków pól. Dzięki najnowocześniejszym rozwiązaniom są one w stanie dokładnie i równomiernie pokryć opryskiem każdą z roślin, a planowanie trasy sprawia, że maszyna nie tylko nie wyleci poza obręb wyznaczonego pola, ale po zakończeniu pracy samodzielnie wróci do swojej stacji lądowania.

Drony kontrolujące jakość powietrza

Tego typu statki bezzałogowe wyposażone są w kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt różnych modułów (w zależności od modelu), które umożliwiają pomiar i pobieranie próbek powietrza w trudno dostępnych miejscach i na dużych wysokościach. Drony mierzą m.in. zawartość CO2, związków elektrochemicznych, monitorują i analizują zawartość pyłów zawieszonych PM1, PM2.5 i PM10, mierzą poziom smogu. Niektóre modele umożliwiają także wgląd do kominów domostw bez konieczności bezpośredniego dostępu do pieca. Dzięki wysokiej jakości sensorom pomiary są bardzo dokładne, a połączenie z internetem umożliwia przesyłanie danych od razu do chmury. Drony do kontroli jakości powietrza są często wykorzystywane przez urzędy miast i gmin, by m.in. zidentyfikować domostwa, które spalają w swoich piecach niedozwolone paliwa lub odpady.

Monitoring posesji dronem

Bezzałogowe statki powietrzne są używane także do monitorowania. Standardowo składają się z dwóch części – drona i systemu kontroli. Urządzenie wyposażone jest w system nawigacyjny i czujniki, dzięki którym bez problemu wykrywa on różnego rodzaju przeszkody, jak inne budynki czy drzewa. Dodatkowo te wykonane z wysokiej jakości materiałów kompozytowych redukują hałas i wibracje wytwarzane w czasie lotu, dzięki czemu są niemal bezszelestne.

Nowoczesne drony do monitorowania przestrzeni są wyposażone w szereg zaawansowanych rozwiązań, jak żyroskop, funkcja „No Fly Zone”, Light Detection and Ranging (LIDAR), które wykorzystując światło lasera, tworzy model terenu z drzewami, budynkami i drogami, czy Ready to Fly, które umożliwia dronowi latanie bez naszego nadzoru po wyznaczonych punktach kontrolnych, monitorując teren. Dodatkowo wyposażone są w GPS, co pozwala na dokładną nawigację. Statki takie wykorzystują też technologię FPV, dzięki czemu umożliwiają zobaczenie obrazu na żywo z naszej posesji bez konieczności pojawiania się na miejscu. Nie musisz więc zatrudniać firmy ochroniarskiej, instalować kamer ani systemu alarmowego. Dron obejmuje monitoringiem znacznie większy obszar, a w razie włamania możesz od razu wezwać pomoc, natomiast nagranie z drona posłuży jako dowód w sprawie.

Przeczytaj również inne artykuły: System alarmowy - przewodowy czy bezprzewodowy?


Popularne artykuły na naszym blogu:


 

Zapytaj o ofertę

Skontaktuj się z nami. Przedstawimy Ci ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb.

34 387 29 92

Filtry
Kategorie
Loading...
34 387 29 92