Fotowoltaika dla kampera – produkuj własny prąd w trasie!

6 Lipiec 2021 Poradniki

Fotowoltaika dla kampera – produkuj własny prąd w trasie!

Turystyka kamperowa dość powoli, ale systematycznie zyskuje na popularności. Wiele osób ceni swobodę, jaka się z nią wiąże. Aby zwiększyć poczucie niezależności podczas podróży własnym domem na kółkach, warto wyposażyć go w zestaw fotowoltaiczny. Sprawdź, dlaczego jest to dobry pomysł i dowiedz się, jak wybrać właściwe urządzenie.

Fotowoltaika dla kampera – dlaczego warto?

Fotowoltaika dla kampera to zwykle świetny pomysł. W końcu w zasadzie jedyne, czego brakuje w tego typu domu na kółkach to stały dostęp do prądu. Jeśli chcesz naładować swoje urządzenia mobilne lub skorzystać z innego sprzętu elektrycznego, musisz zaparkować na postoju z dostępem do elektryczności. Takich miejsc jest sporo, ale ich rozmieszczenie ogranicza nieco tak pożądaną przez kamperowców swobodę podróżowania. Ponadto brak własnego urządzenia do produkcji prądu wymaga pragmatyzmu i przewidywania – musisz pamiętać, by naładować wszystkie swoje urządzenia zawsze wtedy, gdy masz taką możliwość. Warto też wspomnieć o kosztach – każde podłączenie do cudzego źródła zasilania wiąże się z opłatą.

Wyposażenie kampera w zestaw solarny nie jest ani trudne, ani bardzo kosztowne. Jest to bardzo opłacalna inwestycja, ponieważ fotowoltaika nie generuje żadnych kosztów eksploatacyjnych i produkuje całkowicie darmowy prąd, który możesz wykorzystać do dowolnych celów. Dzięki temu zaoszczędzisz pieniądze, a jednocześnie zyskasz na komforcie, ponieważ Twoje podróże staną się jeszcze swobodniejsze! Dzięki temu będziesz mógł postępować również bardziej spontanicznie, bez dokładnego planowania, gdzie i kiedy się zatrzymasz. Warto również pamiętać, że prąd uzyskiwany ze słońca jest całkowicie ekologiczny, dlatego pomoże Ci ograniczyć negatywny wpływ na środowisko.

Zestaw solarny na kamper – jak wybrać?

Zestawy solarne na kampery różnią się parametrami – przede wszystkim mocą. Mogą też zawierać różne elementy. Najlepiej wybrać kompletny zestaw, który dostarczy wszystko, co potrzebne do montażu. Jeśli zaś chodzi o parametry, zawsze powinno się je dobierać indywidualnie. Moc musi być dopasowana do zapotrzebowania – ani zbyt słabe panele, ani te kupowane „na wyrost” nie są dobrym rozwiązaniem. Warto więc przeanalizować swoje zużycie energii i sprawdzić, jaką moc mają najczęściej używane urządzenia i systemy, takie jak oświetlenie czy lodówka. Warto przy tym pamiętać, że z kampera korzysta się okazjonalnie i głównie latem. Większość nabywców wybiera panele o mocy co najmniej 160 W, ale powinieneś się kierować indywidualnymi potrzebami.

Doskonałym uzupełnieniem do zestawu solarnego jest akumulator – to dodatkowy wydatek, ale jego zakup na pewno Ci się opłaci! Bateria pozwoli zmagazynować część energii wyprodukowanej w ciągu dnia, dzięki czemu możliwe będzie korzystanie z niej również po zmroku. Może się również przydać na dni, w których przez niepogodę panele słoneczne nie pracują z pełną wydajnością. Nawet niewielki akumulator znacznie zwiększy Twoją wygodę!

AKUMULATOR LITOWO-ŻELAZOWO-FOSFORANOWY LiFePO4 12V 60Ah

1 299,00 zł

access_time
Kup teraz, a otrzymasz
attach_money
Rata tylko 129,90 zł
room
Sprawdź dostępność w sklepach

Fotowoltaika do kampera – panele sztywne czy elastyczne?

Kupując fotowoltaikę do kampera, możesz wybierać spośród paneli sztywnych i elastycznych. Czym różnią się te rozwiązania i które warto wybrać?

  • Panele sztywne są dość ciężkie i duże. Mają aluminiową ramę i szklaną obudowę. Przypominają modele montowane przy domach i firmach. Ich cena jest dość przystępna.
  • Panele elastyczne uznawane są za wygodniejsze rozwiązanie. Prościej się je montuje i jest to możliwe na nierównych powierzchniach. Są giętkie i lekkie, ale przez mocowanie bezpośrednio do dachu nie są odpowiednio wentylowane. Wpływa to na obniżenie wydajności fotowoltaiki oraz dodatkowe nagrzewanie się karoserii.

Panele elastyczne mogą być dobrym pomysłem w zasadzie tylko wtedy, gdy nie masz dostępu do równej powierzchni. W przeciwnym razie warto wybrać model sztywny – jest on nie tylko tańszy, ale również wydajniejszy i wygodniejszy w eksploatacji!

Ramka montażowa do panela fotowoltaicznego FLEX 100 + UCHWYTY

238,99 zł

access_time
Kup teraz, a otrzymasz
attach_money
Rata tylko 23,90 zł
room
Sprawdź dostępność w sklepach

Ramka montażowa do panela fotowoltaicznego FLEX 160 + UCHWYTY

258,99 zł

access_time
Kup teraz, a otrzymasz
attach_money
Rata tylko 25,90 zł
room
Sprawdź dostępność w sklepach

Zestaw fotowoltaiczny do kampera – co wybrać?

W ofercie Eltrox znajdziesz kilka kompletnych zestawów fotowoltaiki do kampera lub domku letniskowego. Możesz wybrać zestaw o mocy dopasowanej do swoich potrzeb.

ZESTAW FOTOWOLTAICZNY DO KAMPERA MOC 100W Maxx

799,00 zł

739,99 zł

Oszczędzasz: 59,01 zł

access_time
Kup teraz, a otrzymasz
attach_money
Rata tylko 74,00 zł
room
Sprawdź dostępność w sklepach

Zawiera moduł o wymiarach 998x670x35 mm i mocy 100 W wystarczającej na zaspokojenie potrzeb wielu kamperów, przyczep czy domków letniskowych (uzysk energetyczny 800 Wh). Ogniwa monokrystaliczne zapewniają wydajne, niezawodne działanie, a hartowana szyba zabezpiecza nawet przed gradem. W zestawie znajdują się również:

  • komplet konektorów szeregowych,
  • przejściówkę dachową (dwa dławiki),
  • regulator EPEVER LS1024EU z wyjściem USB,
  • 4 narożniki montażowe na dach kampera,
  • solarny kabel miedziany 1x2,5 mm (5 m kabla czerwonego i 5 m kabla czarnego).

ZESTAW FOTOWOLTAICZNY DO KAMPERA MOC 130W Maxx

863,99 zł

Produkt pod zamówienie telefoniczne

ZESTAW FOTOWOLTAICZNY DO KAMPERA MOC 160W Maxx

913,99 zł

access_time
Kup teraz, a otrzymasz
attach_money
Rata tylko 91,40 zł
room
Sprawdź dostępność w sklepach

Zawierają takie same elementy jak zestaw opisany wyżej. Różnią się jedynie parametrami paneli. Pierwszy zestaw zawiera jeden panel o mocy 130 W i wymiarach 1304x670x35 mm, który zapewnia uzysk energetyczny na poziomie 1040 Wh. W drugim znajduje się panel o mocy 160 W (uzysk energetyczny 1240 Wh) i wymiarach 1480x670x42 mm.

ZESTAW FOTOWOLTAICZNY DO KAMPERA MOC 260W Maxx

1 729,99 zł

access_time
Kup teraz, a otrzymasz
attach_money
Rata tylko 173,00 zł
room
Sprawdź dostępność w sklepach

Największy zestaw fotowoltaiczny do kampera znajdujący się w ofercie Eltrox zawiera dwa panele solarne. Każdy z nich ma moc 130 W i wymiary 1304x670x35 mm. Razem zapewniają uzysk energetyczny na poziomie 2080 Wh. Zestaw zawiera dłuższe przewody solarne (każdy po 7 metrów) oraz dodatkowe łączniki do paneli. To wybór dla nabywców o dużym zapotrzebowaniu energetycznym.

Wszystkie panele solarne wchodzące w skład zestawów do kamperów mają ponad 20 lat gwarancji na wydajność!

Tak oceniają nas klienci w popularnych serwisach internetowych

Dokładamy wszelkich starań, aby zaspokoić wszystkie potrzeby i oczekiwania naszych klientów. Ich opinia jest dla nas szczególnie istotna. Nieustannie pracujemy nad udoskonaleniem naszych procedur, aby spełnić najwyższe standardy obsługi klienta.

Nad poprawnym działaniem systemu będzie czuwał nasz dedykowany specjalista, który zapewni pomoc we wszystkich problemach dotycznących bieżącej obsługi. Dzięki wiedzy i dużemu doświadczeniu, postara się rozwiać wszelkie wątpliwości i odpowiedzieć na każde z zadanych pytań.

Krystian Dąbrowski

tel: 501 945 253

e-mail: k.dabrowski@eltrox.pl