Praktyczne zastosowanie zbiorników ciśnieniowych

Zbiorniki ciśnieniowe są produktami o szerokim zastosowaniu- chociażby w przemyśle ciepłowniczym, morskim, meblarskim, ciężkim czy też w budownictwie oraz klimatyzacji. Zazwyczaj, zbiorniki te są wykonywane ze stali, aby jednak skutecznie opierała się ona procesowi rdzewienia- zbiorniki w odpowiedni sposób się zabezpiecza. Przeznaczenie takiego zbiornika w praktyce jest bardzo proste- ma on na celu w swoim wnętrzu utrzymywać odpowiednie ciśnienie powietrza. Zbiorniki wyposażane są w manometr oraz zawór przyłączeniowy o odpowiedniej szczelności.

Najistotniejsze funkcje zbiorników ciśnieniowych

Podstawową funkcją jest oczywiście przechowywanie sprężonego powietrza, ale to nie wszystko. Zastosowanie zbiorników pozwala wpływać na proces chłodzenia, a czasem też wykorzystuje się je w celu wyrównywania ciśnienia w instalacjach. W specjalistycznych zakładach przemysłowych czasem wymaga się zaprojektowania i wykonania zbiorników o pożądanej wielkości czy też o określonym kształcie. Tylko wtedy mogą być efektywnym elementem całego systemu. Tak czy inaczej, standardowo zbiorniki ciśnieniowe są oferowane w formie poziomej lub pionowej. Do określenia jest też ich pojemność. Rekomendowanym materiałem do wykonywania takich zbiorników jest stal węglowa, która bardzo dobrze radzi sobie z różnicami w temperaturach oraz w poziomie wilgotności powietrza.

Duże wymagania, co do jakości tych produktów

Zbiorniki ciśnieniowe pozwalają przechowywać sprężone powietrze pod odpowiednim ciśnieniem, ale tak naprawdę nadają się do przechowywania różnych gazów. Specjalistyczne zbiorniki pozwalają na przechowywanie ciekłego azotu. W przemyśle chemicznym wręcz zakłada się, że wewnątrz takiego zbiornika będzie zachodzić jakaś reakcja chemiczna, która doprowadzi do zmiany jego zawartości. Z kolei w przemyśle energetycznym w zbiornikach ciśnieniowych przechowuje się różnego rodzaju zanieczyszczone gazy będące efektem ubocznym produkcji. Zbiorniki tego typu wykorzystuje się też w elektrowniach jądrowych jako zbiorniki przy reaktorach. Jak więc widać, ich zastosowanie jest szerokie, ale też we wszystkich tych przypadkach szalenie ważna jest niezawodność tych produktów. Stąd też dopracowana została technologia ich produkcji w praktyce.

Budowa zbiorników ciśnieniowych oraz testowanie ich sprawności

W celu uzyskania jak najlepszych parametrów technicznych takich zbiorników, konieczne jest ich przemyślane projektowanie. Mowa tutaj zarówno o doborze materiałów i komponentów jak i o testach, jakie należy wykonać na gotowym już produkcie. Przykładowym sposobem testowania zbiorników jest wykonywanie testów hydrostatycznych. Z wykorzystaniem wody można testować także butle gazowe, kotły oraz całe rurociągi. Przeprowadzane testy bezpośrednio odnoszą się do szczelności oraz wytrzymałości zbiorników. Z kolei wykonywane badania ultradźwiękowe mają za zadanie sprawdzić grubość płyt materiału oraz występowanie ewentualnych pęknięć. Fale ultradźwiękowe załamują się bowiem zarówno w pęknięciach wewnątrz jak i na zewnątrz zbiorników.

Przeczytaj również inne artykuły: System alarmowy - przewodowy czy bezprzewodowy?


Popularne artykuły na naszym blogu:


 

Zapytaj o ofertę

Skontaktuj się z nami. Przedstawimy Ci ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb.

34 387 29 92

Filtry
Kategorie
Loading...
34 387 29 92