Jaki wybrać router do anonimowych połączeń VPN?

Nikomu nie trzeba tłumaczyć, że bezpieczeństwo w czasie korzystania z sieci jest niezwykle istotne.. Nie chodzi wyłącznie o program antywirusowy, chociaż  warto z niego korzystać. Najważniejsze jest jednak bezpieczne połączenie, które jest trudne lub wręcz niemożliwe do wyśledzenia.

Takie połączenie, które nawiązuje się pomiędzy nami a stronami www, na których się logujemy. To, że dana witryna ma wdrożony certyfikat to nie wszystko. Jeżeli nie znacie rozwiązania jakim jest VPN, a tym bardziej router VPN to ten artykuł jest dla Was.

Czym jest VPN? To inaczej Virtual Private Network czyli prywatna, wirtualna sieć. Dla osób, które nigdy wcześniej nie spotkały się z takim pojęciem należy wskazać, że nie chodzi o to aby prywatność takiej sieci budować w fizyczny. Chodzi o formę połączenia, która dryfuje spod znaków naszej klawiatury do wyszukiwarki, do banku czy portalu aukcyjnego. Ważne jest, aby to połączenie po wciśnięciu klawisza enter było unikatowe i nie do wyśledzenia i nie do odszyfrowania.

Dla kogo router VPN, co to jest i jak go używać?

Router VPN, na przykład TP-LINK TL-ER605 VPN SafeStream, Multi-WAN to zdecydowanie jedno z najlepszych rozwiązań do obsługi połączeń VPN. Ktoś może zapytać: po co mi  router VPN? Przecież mogę kupić pierwszy lepszy abonament do VPN i już. 

Niestety dwa razy nie - jeżeli teraz ktoś z Was zastanawia się dlaczego warto przejść do kolejnego akapitu.

Router VPN w sieci sojuszu pięciu, dziewięciu i czternastu oczu

Oto nagłówek brzmiący jak tytuł horroru. W suchym, technicznym tekście może i faktycznie by tak było. Jednak warto wiedzieć co oznacza powyższe stwierdzenie i dlaczego należy się wystrzegać tych wszystkich “oczu”.

Kiedy na świecie rozwijała się technologia informacyjna, a w tym internet który narodził się z arpanetu (o arpanecie opowiemy Wam kiedy indziej) kilka Państw podjęło sojusz którego podstawę stanowiła wymiana informacji wywiadowczych. Były to kraje anglosaskie, a w tym:

  • Anglia
  • USA
  • Nowa Zelandia
  • Kanada
  • Australia

Po latach do sojuszu dołączyły:

  • Francja
  • Holandia
  • Dania
  • Norwegia

W kolejnym etapie przyłączyli się również Państwa:

  • Belgia
  • Niemcy
  • Włochy
  • Szwecja
  • Hiszpania

Można by pomyśleć - super, o to przecież chodziło. Ktoś dba o nasze bezpieczeństwo. Niby tak, ale nie do końca. Korzystając z sieci VPN zarejestrowanych w tych krajach operator połączenia jest zobowiązany zapisać jego logi po których… no właśnie… można wyśledzić jego źródło.

Pomijając pełną historię i kroki, które czyniono podczas budowania sojuszu i jego infrastruktury musimy wspomnieć o jednym z najbardziej znanych “zdecentralizowanym centrum” śledzenia wszystkich połączeń jakim jest ECHELON. Możliwe, że nawet oglądaliście filmy o podobnym tytule myśląc, że to wymysł twórcy scenariusza. Systemy takie istnieją. Jednak systemy te,przypominam, mają zastosowanie rządowe i wojskowe. 

Aby nie popaść w pewną skrajność od razu uspokoję - takie systemy są potrzebne. Ludzka pomysłowość nie zna granic również w kwestii ukrywania złośliwego połączenia. Stąd takie centra monitorują połączenia telefoniczne, internetowe czy nawet faksy, które odeszły do lamusa.

Ale dlaczego ten system został pokrótce opisany? Otóż każdy kto jest specjalistą w dziedzinie zabezpieczeń może stworzyć własny, nowy sposób na podsłuchiwanie połączeń i wykradanie danych. 

Wasze połączenie może być obiektem dla kogoś kto będzie próbował dostać się dla istotnych informacji na skrzynce pocztowej i oczywiście do banku.

Jak działa VPN na routerze?

Routery z natywną obsługą VPN posiadają dedykowane oprogramowanie ułatwiające konfigurację takiego połączenia. Ponad to routery VPN TP-Link wspierają chociażby Nord VPN. Ten jest zarejestrowany i ma swoją siedzibę poza krajami 14 oczu. Dzięki czemu jako jeden z garstki operatorów może zaoferować w pełni anonimowe połączenia bez zachowywania logów na serwerze.

Routery VPN dają również spore korzyści dla tych którym nie zależy na bezpieczeństwie. Dzięki ukrywaniu naszego adresu IP ktoś kto nas “widzi” myśli, że połączenie przychodzi często z innego miasta lub kraju. Dzięki temu możemy korzystać w niedostępnych w Europie tytułów filmowych na popularnych platformach VOD. Warto zwrócić uwagę, że często aktualizacje firmware naszych smartfonów wychodzą w innym czasie niż aktualizacje na przeznaczone dla Azji czy obu Ameryk.

Dodatkowo - jeżeli macie nadany stały adres IP, a został Wam zablokowany dostęp do wybranego serwisu lub platformy to możecie obejść ten problem zakładając nowe konto właśnie przy użyciu połączenia VPN wykorzystując do tego dedykowany router.

Warto zastanowić się czy korzystanie z VPN daje każdego dnia nowe korzyści - jeżeli chcecie aby je opisać dajcie znać w komentarzach na naszym Facebook’u pod linkiem z udostępnionym przez nas artykułem. 

Jeśli lubicie mini akcesoria, którymi możecie nagrać dźwięk, czy obraz to koniecznie zerknijcie na:

Jeżeli jesteście zainteresowani innymi artykułami związanymi ze sprzętem TP-Link zapraszamy do lektury listy artykułów poniżej:

Zapytaj o ofertę

Skontaktuj się z nami. Przedstawimy Ci ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb.

34 387 29 92

Filtry
Kategorie
Loading...
34 387 29 92