Kamera WiFi, czyli podstawy monitoringu.

Kamera WiFi IP. Co to właściwie jest?

Pierwszy monitoring pojawił się już w latach czterdziestych XX wieku. Przez ostatnie dekady zestawy monitoringu bardzo się zmieniły. Dzięki rozwojowi technologii, minimalizacji elementów elektronicznych i o wiele większej dostępności materiałów, dzisiaj możemy zaopatrzyć się w kamery do monitoringu za mniej niż 200 zł.

Na zestaw CCTV składają się kamery, rejestrator, zasilacz, dysk twardy HDD, okablowanie.

Jednym z głównych elementów, które budują monitoring to kamery. To one posiadają detekcję ruchu, rejestrują obraz, coraz częściej posiadają nawet wbudowany mikrofon. Przyjdźmy jednak do bardziej szczegółowych rzeczy. W tym artykule opowiemy Wam, jakie są rodzaje kamer, a jest ich dość sporo. Podzielmy jednak je na poszczególne grupy. Kamery podzieliliśmy ze względu na poszczególne m.in. typy i przeznaczenie:

 • typ systemu monitoringu,
 • miejsce monitoringu,
 • typ obudowy,
 • kierunek obserwacji,
 • kamery przemysłowe specjalistyczne.

Dzisiaj zajmiemy się kamerami ze względu na typ systemu monitoringu. W tym przypadku dzielimy je na przewodowe i bezprzewodowe. Zdarzają się również modele hybrydowe, ale o tym za chwilę.

Kamera bezprzewodowe WiFi IP

Kamery WiFi IP to urządzenia, które łączą się z innymi urządzeniami za pomocą domowej sieci WiFi. I oprócz fizycznego podłączenia do zasilacza wymaga sparowania z posiadanym routerem. Każda kamera WiFi posiada swój adres IP, co ułatwia ich konfigurowanie. Standardowo przyjmuje się, że kamera WiFi nie powinna znajdować się więcej niż ok. 10 metrów od routera, jednak możemy łatwo obejść tę wartość. Wystarczy sięgnąć po system WiFi typu mesh, czyli połączyć ze sobą przynajmniej 2 routery, co zapewni nam o wiele większy zasięg sieci internetowej. Kamery bezprzewodowe dzięki swoim rozmiarom i technologii znalazły swoje zastosowanie jako nianie, kamery szpiegowskie czy jako kamery do laptopa, czy streamu.

Kamery WiFi IP mimo wyższej ceny posiadają sporo rozwiązań, które w urządzeniach przewodowych nie mogłyby zostać wprowadzone. Przejdźmy jednak do poszczególnych parametrów, a jest o czym powiedzieć:

 • Obiektyw

Obiektyw w kamerze bezprzewodowej sięga średnio między 2,8 mm do nawet 12 mm. Kąt widzenia w takich kamerach to między 86° a 360°. Pamiętajmy, że kamery WiFi coraz częściej pojawiają się w wersji obrotowej, zatem niezależnie od średnicy obiektywu jedną kamerą objąć niezwykle duży teren. Kamery IP WiFi posiadają również zmiennoogniskowy obiektyw, co pozwala na regulację ostrości kamery.

kamera

 • Rozwiązania AI

Technologie sztucznej inteligencji, które zostały zastosowane w urządzeniach bezprzewodowych:

1. Funkcja rozpoznawania pojazdów, twarzy, tablic rejestracyjnych, upadków. Dzięki uczeniu maszynowemu możemy wybrać opcję połączenia urządzenia ze szlabanem. W przypadku rozpoznania tablic rejestracyjnych brama może się automatycznie otworzyć. 

2. Detekcja intruzów. Dzięki funkcji rozpoznawania m.in. twarzy możemy mieć pewność, że obiektyw wyłapie obcą osobę podczas naszej nieobecności.

3. Funkcja zliczania osób. Opcja ta obecna w urządzeniach IP WiFi pozwala na liczenie osób w czasie rzeczywistym i przesyłania informacji do rejestratora.

4. Detekcja pozostawionych przedmiotów. Ta opcja sprawdza się bardzo dobrze w przypadku np. lotnisk i innych obiektów, gdzie bezpieczeństwo może być zagrożone. Wszelkie wykrycie anomalii szybko wychwytywane jest przez obiektyw kamery i przesyłane do osoby obsługującej urządzenie.

5. Detekcja ruchu. Jest to podstawowa funkcja, która obecnie dostępna jest niemal w każdej nowoczesnej kamerze. W przypadku kamery obrotowej

6. Detekcja zmiany temperatury. Funkcja ta była bardzo przydatna, szczególnie w ostatnich latach.

7. Funkcja analizy zachowania. Algorytm ten zbliżony jest do detekcji pozostawionych przedmiotów i wykrywania poszczególnych zachowań.

8. Detekcja podczerwieni, fal dźwiękowych, fal rentgenowskich. Dzięki m.in. wbudowanemu mikrofonowi i głośnikowi urządzenie zbiera odgłosy z otoczenia, a dany algorytm klasyfikuje je także pod względem włamań itp.

 • Rozdzielczość 

Rozdzielczość w kamerach bezprzewodowych jest zbliżona do przewodowych, jednak w wersji WiFi rozdzielczość oscyluje minimum od 2 K QuadHD, 4 K UltraHD czy Full HD+. Najniższa jakość, jaką można uzyskać w podglądzie to 3 Mpx i sięga do 36 Mpx.

 • Obudowa

Obudowa w przypadku kamer WiFi IP to nie tylko obudowy metalowe czy z tworzywa sztucznego. W sporej części kamery WiFi posiadają szklane klosze, szczególnie w wersji PTZ dla kamer obrotowych. Szklany klosz idealnie się sprawdza, gdy kamera wykonuje ruch w pionie i poziomie

 • Wizja w nocy

W przypadku kamer bezprzewodowych zasięg wizji w nocy lub niekorzystnych warunkach sięga między 10 do nawet 45 metrów dzięki promiennikom podczerwieni. Znaleźć można również kamery WiFi IP, w których widoczność w nocy sięgać może na odległość ponad 100 metrów. Takim przykładem mogą być poszczególne kamery marki Hikvision.

 • Kompresja obrazu

W kamerach WiFi IP kompresja obrazu, czyli zmniejszenie objętości obrazu obsługiwane są w standardach MJEPG, H.264, H.264+, H.265 czy H.265+. Wspomniane technologie pozwalają na zapisanie większej ilości nagrań w mniejszym formacie, zajmując mniej miejsca.

sklepu

 • Zarządzanie / mobilny dostęp WiFi

W przypadku zakupu kamer bezprzewodowych niemal każdy producent zapewnia dedykowaną aplikację na telefon i inne urządzenia mobilne. Wszelkie wykrycie ruchu, czy inne zdarzenia wyłapane przez obiektyw kamery obrotowej lub stacjonarnej od razu zostaną przesłane na smartfon, dzięki aplikacji. Obecne telefony posiadają tak dobrą rozdzielczość, że wszelkie obrazy przesłane z kamery możemy obejrzeć w wysokiej rozdzielczości. Wiele aplikacji ma funkcję nagrywania obrazu czy robienia zdjęć. Dzięki obecności mikrofonu w kamerze jesteśmy w stanie również usłyszeć to, co dzieje się w pobliżu urządzenia oraz komunikować się z osobą stojącą niedaleko kamery.

 • Integracja z chmurą

Jeśli mowa o urządzeniach przewodowych, w zdecydowanej większości zapisują nagrania w rejestratorze dołączonym do zestawu monitoringu. W przypadku kamer WiFi jesteśmy w stanie ustawić zapisywanie w chmurze, wybierając taką opcję w aplikacji. Takie rozwiązanie jest niezwykle przydatne, gdy chcemy lub musimy przechowywać nagrania przez dłuższy czas. Dzięki mikrofonowi w chmurze zapisuje się również dźwięk, co może być przydatne w przypadku użycia nagrań jako dowodu. Jest również możliwość nagrywania wizji na kartę micro SD.

ruchu

 • Łatwa instalacja

Kamera obrotowa czy kopułkowa działająca za pomocą WiFi jest niezwykle łatwa w instalacji. Jedyne co musimy zrobić to zamontować ją w danym miejscu, np. na elewacji domu lub specjalnym ramieniu i podłączyć do zasilania. 

Kamery analogowe AHD/CVI/TVI

Najprościej mówiąc kamery analogowe to kamery, które połączone są z innymi elementami za pomocą kabli. Posiadają sporo możliwości i w niektórych przypadkach sprawdzają się nawet lepiej niż bezprzewodowe kamery IP. Bardzo dobrze sprawdzą się tam, gdzie monitorujemy duży obszar, a sygnał WiFi mógłby mieć problem z utrzymaniem stabilności sygnału. Biorąc pod uwagę najważniejsze parametry kamer analogowych, to prezentują się one następująco:

 • Obiektyw

Zazwyczaj dostępne są wersje między 2,8 mm a 3,6 mm z kątem widzenia 83° a 111°, co daje optymalną szerokość do obserwacji nieruchomości w połączeniu z drugą kamerą. Mogą się zdarzyć także urządzenia z obiektywem sięgającym do 12 mm, ale to już mowa o motozoomie.

 • Rozdzielczość

Urządzenia analogowe rejestrują obraz w 2K QuadHD+, Full HD czy nawet 4K UltraHD. Rozdzielczość nagrywania to między 2 Mpx a 8 Mpx. Kamery zapewniają standardową rozdzielczość, jednak z dość wyraźnym obrazem.

 • Rozwiązania AI

Rozwiązania sztucznej inteligencji również znalazły się w urządzeniach przewodowych (szczególnie w rozwiązaniach hybrydowych). Do funkcji bazujących na działaniach sztucznej inteligencji możemy zaliczyć detekcja ruchu, analiza zachowania oraz wykrywanie przekroczenia linii. Warto jednak wziąć pod uwagę, że wspomniane funkcje będą nieco okrojone niż w przypadku kamer WiFi IP.

 • Obudowa 

Pod kątem budowy kamery te dzielimy głównie na bullet (tuba), dome (kopułkowe) czy typu box (kamery, do których obiektyw dobiera się osobno) lub PTZ (obrotowa). W zdecydowanej większości spotkać możemy kamery z metalową obudową, szczególnie kamery zewnętrzne. Kamery do użytku wewnętrznego to połączenie wysokogatunkowych wytrzymałych materiałów. Wszystko zależy od przeznaczenia i tego, czy urządzenie ma być wandaloodporne. W takim przypadku obudowa to połączenie zarówno metalu, jak i wytrzymałego tworzywa syntetycznego, które potrafi wytrzymać uderzenie młota o wadze 5 kg.

reolink

 • Funkcje poprawy obrazu

Dzięki zastosowanym technologiom kamery zyskują lepszą rozdzielczość:

1. DWDR rozwiązanie to pozwala kamerze na uzyskanie większej dynamiki, co wpływa na wyższą jakość obrazu

2. 2DNR statyczna redukcja szumów

3. AGC polega na automatycznym wzmocnieniu sygnału wyjściowego w kamerze, co daje rozjaśniony obraz przy słabym świetle

4. BLC polega na kompensacji światła wstecznego, pozwala to uzyskać dobry widok np. przy ustawieniu urządzenia w kierunku źródła światła

5. HLC podobnie jak BLC polega też na kompensacji światła i polega na przyciemnieniu źródeł światła, aby zwiększyć wyrazistość obrazu

6. AWB jest to funkcja, która zapewnia precyzyjne odwzorowanie kolorów w nagrywanym obrazie

 • Wizja w nocy

Obecnie w większości kamery posiadają inteligentne oświetlenie, co oznacza, że w przypadku wykrycia ruchu aktywowane są diody oświetlające dany obszar. Ponadto rejestracja w nocy sięga do 15 -30 metrów.

wifi

 • Transmisja sygnału

Sygnał z urządzeń rejestrujących przesyłany jest za pomocą tradycyjnych kabli np. skrętkowych. To sprawdzone rozwiązanie i łatwe w instalacji, ale może mieć ograniczenia w odległości przesyłu sygnału. Dzięki kablom koncentrycznym kamery zapewnią nam także wersje audio dzięki wbudowanemu mikrofonowi.

 • Kompatybilność z istniejącą infrastrukturą

Kamera przewodowa może być dość łatwo zintegrowany z już istniejącymi systemami monitoringu analogowego. Jest to bardzo dobra funkcja, gdy chcemy rozbudować system bez wymiany posiadanego zestawu. Ponadto w przypadku wbudowanego mikrofonu, kamera posiada zazwyczaj także złącze mini jack 3,5 mm lub złącze RCA (potocznie cinch). Sprawdza się to w przypadku, gdy kamera pełni funkcje nie tylko wizyjną, ale też informacyjną w większych zakładach.

 • Koszty

Ten analogowy element CCTV jest zazwyczaj tańszy niż kamery bezprzewodowe, czy cała infrastruktura WiFi IP.

 • Prostota obsługi

Użytkownicy, którzy sięgną po kamery analogowe, mogą mieć pewność, że kamery te będą znacznie mniej skomplikowane w obsłudze niż kamery IP.

Urządzenia analogowe, choć wymagają montażu, to są dość łatwe w utrzymaniu czy zlokalizowaniu usterki. Jeśli posiadamy odpowiednie narzędzia i mamy do zamontowania jedną kamerę, to trzymając się instrukcji, możemy zrobić to nawet sami. Urządzenia przewodowe te wciąż są często wybierane, chociażby ze względu na niższą cenę w stosunku do urządzeń WiFi IP.

Podsumowanie

Porównując kamery przewodowe oraz WiFi IP, urządzenia te w obecnym czasie stają się nieodłącznym elementem zdecydowanej większości nieruchomości. Niezależnie czy mowa o budynkach prywatnych, firmach czy też urzędach. Urządzenia rejestrujące przewodowe lub bezprzewodowe WiFi zwiększają poziom bezpieczeństwa. Wraz z rozwojem sztucznej inteligencji coraz więcej urządzeń WiFi zyskuje dostęp do technologii krystalicznego obrazu, zaawansowanego wykrywania minimalnych zmian zwiastujących potencjalną kradzież lub włamanie i wiele innych. W przypadku kamer analogowych może i nie posiadają jeszcze tak zaawansowanych funkcji AI, jak urządzenia WiFi. Jednak jeśli mowa o stabilności obrazu na dużych przestrzeniach, to sprawdzą się bardzo dobrze.

Monika Bienias-Łocheńska

Zapytaj o ofertę

Skontaktuj się z nami. Przedstawimy Ci ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb.

34 387 29 92

Filtry
Kategorie
Loading...