Kamery do monitoringu - 15 najczęściej popełnianych błędów podczas montażu

15 najczęściej popełnianych błędów podczas montażu kamer IP do monitoringu. Sprawdź, czy Ty też je popełniasz?

Z pozoru wiele kamer wydaje się dość łatwa w montażu, to podczas instalacji możemy popełnić różne drobne błędy. Choć mogą być to minimalne błędy, na które nawet nie zwrócilibyśmy uwagi, to mogą one wpłynąć negatywnie na pracę całego zestawu do monitoringu. Oto kilka wad montażowych, które pojawiają się w trakcie zakładania i uruchamiania kamer monitoringu. Sprawdź, czy Ty też je popełniasz?

1. Niewłaściwy wybór lokalizacji dla kamery

Umiejscowienie kamer w niewłaściwych miejscach może spowodować nie tylko okrojony obraz monitorowanego obszaru, wystąpienie martwych punktów czy nawet zaburzenia w przesyle danych wizyjnych. Co prawda niewiele jest rzeczy, które mogłyby zakłócić obraz. Jednak sygnał WiFi czy nawet lokalnej sieci, jeśli zostanie zakłócony, to może to wpłynąć na jakość przesyłanego podglądu z kamer. Warto zatem umiejscowić kamery tak, aby mogły się one „komunikować” ze sobą bez grubych, metalowych przeszkód pomiędzy nimi. 

2. Brak odpowiedniego kąta widzenia kamery

Gdy kupujemy kamerę obrotową z kątem 360 stopni, to nie mamy tutaj zbytniego problemu. Natomiast jeśli zdecydowaliśmy się na kamerę stacjonarną, to warto zwrócić uwagę na kąt widzenia kamery. Na rynku występują kamery z kątem między 90 a 120 stopni. W przypadku, gdy zależy nam na objęciu wizją konkretny teren, to mamy kilka opcji:

  • zamontować kamerę w odpowiedniej odległości (istnieje jednak ryzyko, że mogą wystąpić zakłócenia, szczególnie jeśli kamera działa dzięki sygnałowi WiFi)
  • wybrać kamerę z jak najszerszym kątem widzenia
  • zainstalowanie więcej niż jednej kamery, co pozwoli objąć monitoringiem teren z co najmniej dwóch stron

3. Niewłaściwy montaż kamery IP

Jeśli chcemy spróbować własnych sił w montażu, to trzymajmy się każdego kroku opisanego w instrukcji dołączonej do zestawu monitoringu czy kamery. Zainstalowanie kamery z lekkim luzem, może spowodować, że kamera będzie drgała podczas silniejszego wiatru; szczególnie jeśli kamera znajduje się na zewnątrz. Problemem może być również ingerencja w obudowę, ponieważ w przypadku deszczu wnętrze kamery może zamoknąć i sprzęt przestanie działać. Podobne kłopoty wystąpić mogą również w przypadku, gdy źle podłączymy kable. W takim wypadku obraz w ogóle może się nie pojawić lub spowodować spięcie w trakcie podłączania do reszty systemu monitoringu.

4. Nieprawidłowe ustawienia kamery

Kiedy już zamontujemy i włączymy kamerę, to warto od razu ustawić odpowiednie parametry. W przypadku problemów z wyrazistością obrazu zwróćmy szczególną uwagę na:

  • balans bieli
  • możliwą zbyt wysoką/niską czułość na światło
  • zaburzony kontrast
  • brak włączenia mikrofonu/głośnika w kamerze
  • ostrość obrazu

Oprócz powyższych warto sprawdzić ustawienia też dla oświetlenia wstecznego czy zakres dynamiki obrazu, ale też harmonogram nagrywania, lub rodzaj kompresji czy jest zgodny z formatem w rejestratorze.

5. Zaniedbanie konserwacji i czyszczenia kamery

Kamery zainstalowane na zewnątrz, ale i wewnątrz budynku wymagają mimo wszystko konserwacji oraz przeczyszczenia co jakiś czas. Szczególnie kamery na zewnątrz warto przynajmniej raz na kilka tygodni wyczyścić, chociażby ze względu na ślady po deszczu czy kurzu. Drobinki pyłów dość często potrafią dostawać się do wnętrza kamery, co może z czasem powodować jej uszkodzenie lub nawet uniemożliwić działanie kamery w ogóle. Wybierając kamerę na zewnątrz domu sięgnijmy po modele z poziomem szczelności powyżej IP66

6. Zbyt duże odległości między kamerami a innymi urządzeniami

Kiedy wybieramy monitoring przewodowy, to postawmy na dobrej jakości kable, które będą odpowiedzialne za przesyłanie wizji i dźwięku z kamer do rejestratora i pozostałych urządzeń. W przypadku kamer bezprzewodowych IP WiFi warto zdecydować się na wzmacniacz sygnału lub na sieć mesh (połączenie kilku routerów), która będzie wspierać sygnał WiFi i zapewni stabilniejsze połączenie między urządzeniami i dobrą jakość obrazu.

7. Brak zabezpieczenia przed dostępem osób niepowołanych

Jeśli przygotowujemy się do instalacji kamery do monitoringu, to wybierzmy miejsca, w których kamera nie będzie tak łatwo dostępna dla postronnych osób, a tym bardziej potencjalnych włamywaczy. Warto zdecydować się na obudowę kamery w kolorze zbliżonym do barwy elewacji budynku. Dobrym pomysłem będzie również zainstalowanie urządzenia na odpowiednio dużej wysokości, aby nikt nie mógł jej dosięgnąć. Wybierając kamerę na zewnątrz weźmy pod uwagę także opcję wandaloodporności. Tego typu kamery do monitoringu są nie tylko odporne na warunki atmosferyczne, ale również na uszkodzenia mechaniczne. Kamera, którą omawialiśmy w naszej recenzji, jest odporna nawet na uderzenia młotkiem o wadze 10 kilogramów, więc to jest naprawdę coś godnego uwagi!

8. Nieprawidłowe zarządzanie przepływem danych

Nagrywanie obrazu w wysokiej rozdzielczości może generować dość duży przepływ danych. Duży przepływ może prowadzić do problemów z przesyłaniem i przechowywaniem danych uzyskanych z kamer. Bardzo ważne jest dopasowanie formatów kompresji czy obsługiwanych rozdzielczości we wszystkich urządzeniach, aby przepływ danych nie był zbytnim obciążeniem i uzyskać obraz wysokiej jakości. Problemy pojawiać się mogą, jeśli wybierzemy kamery z wyższą rozdzielczością, aniżeli rejestrator jest w stanie obsłużyć czy z różnymi formatami kompresji np. H.264 i H.265+. Jakość obrazu może zostać wtedy zmniejszona.

9. Nieodpowiednia ilość oświetlenia 

Montaż kamer w mniej oświetlonych miejscach jeszcze przed dekadą byłoby sporym problemem. Dzisiaj, gdy większość kamer bardzo dobrze radzi sobie ze słabym oświetleniem, przestało być to przeszkodą. Problemy mogą się jednak zacząć, kiedy urządzenie zainstalujemy w zbyt krótkiej odległości od źródła światła. 

Pierwszym, choć niepozornym kłopotem może być temperatura. W przypadku, gdy obudowa np. lampy jest mocno nagrzana, a kamera zainstalowana jest tuż obok, wysoka temperatura może wpłynąć na kamerę i zaburzyć jej działanie. Innym problemem może być nadmiar oświetlenia, które pomimo wewnętrznych funkcji kamery korygujących obraz może nie działać poprawnie. Obraz może być wtedy zbyt jaskrawy, aby dostrzec w nim poszczególne elementy.

10. Zbyt mała liczba kamer w systemie monitoringu

Warto podczas wyboru kamer zastanowić się nad ilością kamer, nawet jeśli planujemy zakupić kamery obrotowe. W przypadku, gdy chcemy mieć monitoring w całej nieruchomości, to warto postawić na kamery w każdym pomieszczeniu. Owszem, możemy wybrać kamerę z szerszym kątem widzenia. Jednak w przypadku, gdy występują ścianki lub większe przeszkody to postawmy na większą ilość kamer, które swoim zasięgiem obejmą duży teren z różnych. 

11. Kamera do góry nogami

Warto jeszcze przed zamocowaniem kamery oznaczyć ołówkiem lub kawałkiem taśmy górę aparatu. Czasami zdarza się tak, że po zakończeniu montażu okazuje się, że obraz jest do góry nogami. W takiej sytuacji wystarczy w oprogramowaniu dołączonym do urządzenia ustawić prawidłowy obraz.

12. Brak ochrony hasłem

Monitoring jak każde urządzenie elektroniczne, ale i działająca sieć bezprzewodowa winny być zabezpieczone hasłem dostępu. Hasło powinno być na tyle skomplikowane, aby osoba z zewnątrz nie mogła go tak szybko złamać. 

13. Niewłaściwy typ kamery

Warto wybrać odpowiedni rodzaj kamery, który chcemy zastosować. Na przykład wybierając kamery, gdzie popołudniem obszar jest bardziej zaciemniony, postawmy na kamery noktowizyjne. W przypadku, gdy planujemy monitorować duży obszar, to kamery wąskokątne bardzo dobrze się sprawdzą.

14. Zaniedbanie kwestii gromadzenia danych

Oprócz samego fizycznego montażu kamer powinniśmy zwrócić uwagę na rejestrator i pojemność dysku oraz jego możliwości do tworzenia kopii zapasowych. W przypadku, gdy wybierzemy niekompatybilny sprzęt i nie dopasujemy poszczególnych pojemności, system może zostać przeciążony. 

15. Brak konsultacji ze specjalistami

Dość sensowną i niezwykle praktyczną sugestią jest skontaktowanie się z osobą, która specjalizuje się w instalacji systemów zabezpieczeń. Taki ekspert doradzi i podpowie, na czym skupić się wybierając elementy monitoringu oraz w których miejscach ulokować poszczególne urządzenia. 

Montaż kamer do monitoringu- podsumowanie

Decydując się na montaż kamery, dobrze się do tego przygotujmy. Jeśli chcemy mieć pewność, że urządzenie zostanie poprawnie i bezpiecznie zainstalowane oraz uruchomione i dobrze skonfigurowane, to warto skorzystać z usług sprawdzonego instalatora. Warto, aby taki specjalista posiadał wszystkie wymagane certyfikaty, chociażby dla wymagań ubezpieczyciela. W przypadku, gdy chcesz oddać instalację systemu zabezpieczeń i kamer w sprawdzone i profesjonalne ręce, możesz skorzystać z naszej usługi montażowej. Decydując się na taką usługę, otrzymasz 5 lat gwarancji na zamontowany sprzęt!

 

Monika Bienias-Łocheńska

Zapytaj o ofertę

Skontaktuj się z nami. Przedstawimy Ci ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb.

34 387 29 92

Filtry
Kategorie
Loading...