Konfiguracja kamery IP - jak to zrobić?

Jak skonfigurować kamerę IP? Podpowiadamy

Jeśli chcemy dobrze skonfigurować kamerę IP do monitoringu, najpierw musimy zainicjować kamerę. Włączamy rejestrator, wchodzimy w MENU i odnajdujemy kamerę za pomocą SZUKAJ. Gdy odnaleźliśmy kamerę, włączamy funkcję AKTYWUJ.

Powinno pojawić się okienko z ustawieniami IP danej kamery. Następnie ustawiamy takie elementy jak:

  • IP
  • maska sieci
  • brama
  • hasło

i klikamy ZAPISZ. Ponownie włączamy opcję SZUKAJ. Kiedy kamera wyświetli się z ustawieniami, włączamy opcję DODAJ.

Po wykonaniu tych czynności kamera IP powinna pojawić się na liście w rejestratorze monitoringu. Włączamy podgląd na żywo, aby sprawdzić poprawność działania kamery.

Jeśli posiadamy dedykowane oprogramowanie, wystarczy je uruchomić, a system sam znajdzie i doda kamerę. Zazwyczaj oprogramowanie możesz otrzymać podczas zakupu monitoringu lub pobrać ze strony danego producenta czy ściągnąć bezpłatnie ze sklepu.

Jak ustawić router do kamery IP?

Zazwyczaj ustawiamy kamerę do routera, nie odwrotnie. Jeśli mamy taką możliwość, to wato podejrzeć w konsoli CMD z pomocą polecenia ipconfig w Windowsie, które ustawienia powinniśmy włączyć, aby kamera była widoczna dla sieci.

Jak ustawić kamerę IP WiFi do routera?

Ustawienie kamery WiFi rozpoczynamy od wpisania adresu IP naszej kamery w przeglądarce. Kiedy już zalogujemy się do systemu, kierujemy się do opcji wyszukiwania sieci.

Kiedy już znaleźliśmy SSID - identyfikator sieci składający się z 32 znków - routera, którego używamy wprowadzamy hasło i klikamy ZATWIERDŹ. W przypadku, gdzy kamera IP WiFi ma włączony protokół DHCP, sama wyszuka i zaakceptuje adres IP naszego routera. Jest to o wiele szybszy sposób, jednak warto ustawić ręcznie adres IP. Często zostaje on wtedy ustawiony na stałe.

Kamera nie widzi WiFi

Powodów może być kilka. Po pierwsze, to nie do końca prawidłowe zainstalowanie monitoringu. Czasami wystarczy jeden kabel źle zamocowany i cały zestaw może nie odbierać sygnału, czy nawet zasilania, nie mówiąc o sprzężeniu. Należy sprawdzić, czy kamera i router mają ustawione tę samą częstotliwość. Może zdarzyć się również, że sieć sąsiada ma mocniejszy sygnał i zagłusza naszą sieć. Ostatnią możliwością może być ustawione filtrowanie adresów MAC

Podłączenie kamery IP do rejestratora

Jeśli decydujemy się na zakup monitoringu, warto postawić na gotowy zestaw do monitoringu IP, który po podłączeniu do zasilania i uruchomieniu sam nawiąże połączenie z urządzeniami, szczególnie jeśli posiadamy jeszcze dedykowane oprogramowanie. Jeśli kupiłeś osobno rejestrator i kamery, to najprostszym rozwiązaniem jest połączenie kamery IP za pomocą skrętki ze wtykiem RJ-45.

Warto postawić na rejestrator ze wbudowanym switchem PoE. W takim wypadku wystarczy podłączyć kabel z rejestratora do kamery, aby wszystko poprawnie działało i jednocześnie kamera była zasilana. W przypadku, gdy nasz rejestrator nie posiada switcha PoE, kamerę należy podłączyć do zewnętrznego switcha. Uprzednio upewniając się, że wewnętrzny switch jest połączony jest patchcordem (krótki kabel "komputerowy") z rejestratorem.

Podłączenie kamery monitoringu do komputera

Najszybszą i najprostszą metoda będzie po prostu włączenie kamery za pomocą kabla do gniazda komputerowego lub poprzez router. Nie możemy zapominać, że kamera musi mieć w tym samym czasie włączone zasilanie z napięciem 12 Volt.

Podłączenie kamery IP do telewizora

Niezależnie czy posiadamy kamerę tradycyjną, czy IP podłączamy ją do naszego routera w domu i zasilamy kamerę. Jeśli posiadamy telewizor z nowej serii, gdzie mamy funkcję smart TV, to wpisując w przeglądarce (w TV) adres IP, telewizor wyszuka kamerę. Jeśli nasz telewizor działa na Androidzie, to instalujemy dedykowane oprogramowanie, które otrzymaliśmy przy zakupie kamery. Gdy takiego nie posiadamy, możemy bezpłatnie ściągnąć je ze strony producenta lub bezpłatnie ze sklepu play. Uruchamiamy wtedy oprogramowanie i dodajemy w nim kamerę.

W przypadku, gdy żadna z opcji nie daje satysfakcjonujących rezultatów, pozostaje nam podłączenie rejestratora do telewizora za pomocą kabla HDMI, a następnie podłączenie kamery do rejestratora. W ofercie akcesorów do monitoringu możemy spotkać modulatory zmieniające sygnał z kamery na cyfrowy sygn. telewizyjny DVB-T.

Podłączenie kamery do monitoringu bez rejestratora

Obecnie dostępne kamery IP na rynku możemy używać bez stosowania rejestratora do monitoringu. Wszystko dzięki wbudowanemu miejscu na kartę mircoSD, która ma być niewielkim zastępstwem dysku twardego. Kamerę podłączamy do sieci komputerowej. Dodajemy zasilanie i ustawiamy adres IP kamery.

Jak sprawdzić adres IP kamery?

Przy zakupie kamery otrzymamy oprócz elementów montażowych, również instrukcję oraz informację z adresem IP i pierwszym hasłem do logowania. W przypadku, gdy odkupimy od kogoś używany kamerę modelu danej marki, to ściągamy oprogramowanie ze strony producenta lub sklepu. Podłączamy kamerę do komputera i wyszukujemy ją poprzez oprogramowanie. Możemy to zrobić też dzięki apce IP Discovery i monitora serwisowego.

Podłączenie kamery IP WiFi do laptopa

Najprostszą rzeczą, którą możemy to po prostu podłączenie kamery IP do gniazda w laptopie. Jest to możliwe dzięki temu, że oba urządzenia pracują na podobnym protokole. Inną opcją jest podłączenie do routera, jednak przy zapewnieniu zasilania kamery przynajmniej 12V.

Połączenie kamery IP WiFi ze smartfonem

Najłatwiejszym sposobem będzie ściągnięcie na telefon dedykowanej aplikacji i odnalezienie w niej kamery. 

W przypadku, gdy kamera WiFi została już podłączona do routera i pracuje na naszej sieci WiFi wtedy ściągamy aplikację do obsługi monitoringu

Przełączenie kamery z offline na tryb online

Jeśli kamera, którą obecnie posiadamy na swój użytek działa offline, to wchodząc do ustawień kamery, należy wpisać adres IP urządzenia w naszej przeglądarce.

Po wyskoczeniu okna logowania wpisujemy LOGIN i HASŁO dotyczące kamery, które dodaliśmy podczas pierwszej instalacji. Po wpisaniu danych przechodzimy do zakładki SIEĆ.

W następnej kolejności klikamy POŁĄCZENIE P2P i klikamy POŁĄCZ. Po chwili powinien wyświetlić się nam komunikat o zmianie statusu kamery. W tym momencie kamera przechodzi w tryb online, a my zyskujemy zdalny dostęp do kamery i ustawień.

Mamy nadzieję, że pomogliśmy :)

Zawsze możecie skorzystać z pomocy naszych fachowców, rezerwując termin w formularzu pomoc techniczna.

Monika Bienias-Łocheńska

Zapytaj o ofertę

Skontaktuj się z nami. Przedstawimy Ci ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb.

34 387 29 92

Filtry
Kategorie
Loading...
34 387 29 92