Jaką antenę satelitarną wybrać?

Pytanie to zadaje sobie wiele osób chcących korzystać z oferty jednego z operatorów telewizji satelitarnej i wielu klientów posiadających już odbiorniki SAT w swojej ofercie jednak ich "stara" antena uległa uszkodzeniu. Postaram się opisać w kilku zdaniach dostępne na polskim rynku czasze satelitarne. Najbardziej popularne to czasze:


Offsetowe - antena bardziej "płaska" o eliptycznym kształcie. Z dużo mniejszych średnic są w stanie uzyskać większy zysk w porównaniu do anten parabolicznych. Nie odkłada się na nich śnieg, lód i woda. Umiejscowienie konwertera w dolnej części czaszy powoduje odbicie mocniejszej wiązki sygnału w jego stronę.


Paraboliczne - antena starego typu będąca wycinkiem sfery kuli z centralnie zamontowanym konwerterem. Po przez konstrukcję problematyczne jest odkładanie na lustrze anteny śniegu, wody a centralnie zamontowany konwerter satelitarny przysłania sygnał satelity.


Panelowe - antena łatwa w montażu o mniejszym zysku energetycznym niż Offsetowa. Nierozproszone odbicie i małe wymiary predestynują ten typ anteny do miejsc gdzie nie można zamontować anteny offsetowej jak kampery, TIR-y, domki letniskowe.


Skupię się głównie na tych pierwszych offsetowych, ponieważ czasze paraboliczne jako anteny starego typu technologicznie ustępują już ich nowszym kuzynom i w mojej skromnej opinii nie warto już w nie inwestować ciężko zarobionych pieniędzy.


Najważniejszym aspektem przy doborze anteny jest jej średnica - im większa tym większy zysk wygeneruje antena. Tak popularne jeszcze niedawno anteny o średnicy 60cm odchodzą do lamusa ustępując miejsca 80, 90 a nawet 120cm antenom. Tendencja taka związana jest z większymi wymogami zysku energetycznego kanałów HD których to coraz więcej jest w ofertach operatorów TV SAT. Ponad to antena satelitarna o średnicy 80/90cm zapewni nam prawidłowy odbiór sygnału w połączeniu z konwerterem wysokiej klasy nawet w niesprzyjających warunkach pogodowych, podczas deszczu, śniegu czy wichury. Kolejnym argumentem przemawiającym za anteną o większej średnicy jest umiejscowienie satelity HOTBIRD z którego to nadawane są wszystkie polskie platformy, co przekłada się na pogorszenie jakości sygnału im dalej na wschód znajdować się będzie nasza lokalizacja.


Warto jeszcze wspomnieć o materiale wykonania anten, zazwyczaj jest to stal i nie bez przyczyny. Choć Anteny aluminiowe kuszą długowiecznością to ich stalowa kuzynka spokojnie może je przeżyć. Zapytacie dlaczego? Ano dlatego to, że aluminium jest bardzo kruchym metalem podatnym na uszkodzenia mechaniczne i taka też będzie anten wykonana z tego materiału. Czasza wykonana ze stali ocynkowanej i pomalowanej proszkowo będzie równie żywotna a na pewno odporniejsza na uszkodzenia.


Od czego zależy zysk energetyczny anteny?Pomijając jej wielkość mamy jeszcze kilka innych czynników takich jak:
- nieprawidłowe pakowanie
- nieprawidłowy transport
- nieostrożne obchodzenie się z czaszą podczas jej montażu
- źle dokręcone śruby montażowe łączące lustro czaszy z jej mocowaniem na uchwycie
- błędnie ustawiony konwerter
- wiek - antena przez lata pracy zostaje zdeformowana przez warunki atmosferyczne i ich działanie

Jeśli chcesz mieć nie tylko antenę, ale i cały dom na oku, to warto zdecydować się na niewielką i praktycznie niezużywającą prądu kamerę bezprzewodową. Dzięki załączonemu panelowi solarnemu możesz zamontować nawet na drzewie i zyskasz podgląd na całą nieruchomość.              

Sprawdź proponowane produkty

Zapytaj o ofertę

Skontaktuj się z nami. Przedstawimy Ci ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb.

34 387 29 92

Filtry
Kategorie
Loading...
34 387 29 92