Dopłata, bon i dofinansowanie na 100 zł na zakup nowego dekodera tunera DVB-T2 HEVC - aktualizacja

Użytkownicy cyfrowej telewizji naziemnej już wkrótce powinni dokonać zakupu nowych dekoderów (tunerów) zgodnych ze standardem DVB-T2 HEVC lub nowych telewizorów.

 

Dedykowana strona (na której jako autoryzowany sprzedawca) oferujemy wszystkie kompatybilne urządzenia jest dostępna po kliknięciu w  ten odnośnik .

 

Instytut Łączności informuje, że w szczególności na utratę odbioru sygnału telewizji naziemnej mogą być narażeni użytkownicy starszych odbiorników (informacje dostępne pod adresem il-pib.pl). Od dawna zapowiadane przejście ze standardu nadawanie DVB-T na DVB-T2 HEVC już wkrótce wejdzie w życie. Jednak jeszcze nie wszyscy użytkownicy posiadają urządzenia zgodne z DVB-T2. Należy upewnić się czy nabyty kilka lat wcześniej dekoder lub telewizor wspiera najnowszy zapowiadany standard. Użytkownicy, którzy zdecydują się nabyć nowe urządzenia mogą liczyć na rządowe dofinansowanie takiego zakupu. Dokładne informacje na temat samego standardu nadawania telewizji cyfrowej, urządzeń i warunków dofinansowania można znaleźć w niżej przedstawionym spisie.

Aktualizacja z dnia 18.03.2022

Rada ministrów przyjęła projekt ustawy i skierowała go bezpośrednio do Sejmu.

Projekt ustawy zakłada, że każdy kto złoży oświadczenie o trudnej sytuacji materialnej, a także o konieczności zakupu nowego dekodera DVB-T2 HEVC lub telewizora zgodnego z nowym standardem celem kontynuacji obioru telewizji naziemnej otrzyma dopłatę do dekodera w wysokości 100 zł, a w przypadku nowego telewizora 250 zł.

Informacja jest dostępna pod rządowym adresem:

https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/wyzsza-kwota-dofinansowania-do-wymiany-telewizora

•             Wprowadzone zostanie rozróżnienie wysokości dofinansowania w zależności od tego, czy uprawniona osoba ubiega się o pomoc polegającą na nabyciu telewizora, czy dekodera.

             - W przypadku nabycia telewizora, kwota dofinansowania wyniesie 250 zł.

             - W przypadku nabycia dekodera, kwota dofinansowania wyniesie 100 zł.

•             Wprost wskazano, że nie ma możliwości wykorzystania dofinansowania na zakup dekodera oferowanego w pakiecie z abonamentem na usługę telewizji kablowej lub satelitarnej. Celem tej zmiany jest wyłączenie z dofinansowania tych ofert, których celem nie jest wymiana odbiornika tylko dofinansowanie usługi

Spis treści:

 1. Nowy standard nadawania naziemnej telewizji cyfrowej czyli DVB-T2 HEVC
 2. Jak sprawdzić czy TV ma DVB-T2 HEVC?
 3. Dopłata (wniosek na dofinansowanie i bon) 100 zł na zakup nowego dekodera i tunera w standardzie DVB-T2 HEVC lub nowego telewizora
 4. Komu przysługuje dopłata i dofinansowanie (bon) w wysokości 100 zł na zakup nowego dekodera / tunera DVB-T2 HEVC lub nowego telewizora?
 5. Gdzie można kupić dekoder i tuner z dofinansowaniem (bon telewizyjny)?
 6. Kiedy przejście na DVB-T2?
 7. Kiedy wyłączenie DVB-T?
 8.  Czy skorzystanie z dofinansowania na zakup dekodera wiąże się z koniecznością opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego RTV?

TUNER DVB-T2 OPTICUM AX LION NS H.265 10bit

Nowy standard nadawania naziemnej telewizji cyfrowej czyli DVB-T2 HEVC

Niedługo czeka nas zmiana w sposobie nadawania i odbierania naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce. Wokół tej zmiany wyrosło wiele zapytań. Dotyczą one przede wszystkim różnic technologicznych pomiędzy jednym standardem, a drugim. Jednak najczęściej zadawanymi pytaniami są:

 

Czy mój telewizor (dekoder, tuner) jest zgodny z nowym standardem?
A jak to sprawdzić?
Jak otrzymać to dofinansowanie, co trzeba zrobić?

Jak sprawdzić czy TV ma DVB-T2 HEVC?

Użytkownicy kupionych kilka lat temu telewizorów i dekoderów nie zawsze zdają sobie sprawę, że ich sprzęt już obsługuje standard DVB-T2 HEVC. Producenci sprzętu wiele lat temu w swoich urządzeniach implementowali oba standardy; DVB-T oraz DVB-T2 ponieważ ten drugi jest kompatybilny wstecznie ze starym  standardem. Ponad to w różnych częściach świata wykorzystuje się oba standardy naprzemiennie. Jeżeli telewizor lub tuner, który posiadamy, został wyprodukowany około 2015 roku to prawdopodobnie już obsługuje oba standardy nadawania. Aby samodzielnie przekonać się jaki kodek telewizji cyfrowej wspiera nasze urządzanie należy:

 • zapoznać się z instrukcją urządzenia (wersja dołączona przy zakupie lub dostępna w internecie)
 • włączyć na odbiorniku telewizyjnym lub dekoderze kanał testowy, który jest emitowany na potrzeby weryfikacji obsługi standardu DVB-T2
 • jeżeli możemy zobaczyć obraz i usłyszeć dźwięk, to nasze urządzenie w pełni obsługuje nowy standard
 • w innym przypadku - brak obrazu i dźwięku - powinniśmy zaopatrzyć się w nowe urządzenie zgodne ze standardem DVB-T2

Tuner DVB-T2 LTC LX-DVB101 H.265 HEVC

Dopłata (wniosek na dofinansowanie i bon) 100 zł na zakup nowego dekodera i tunera w standardzie DVB-T2 HEVC lub nowego telewizora


Każde gospodarstwo domowe oświadczające o trudnej sytuacji finansowej mogą liczyć na dopłatę w wysokości 100 zł do nowego dekodera DVB-T2.

Dofinansowanie na zakup nowego dekodera / tunera w wysokości 100 zł mogą otrzymać wyłącznie gospodarstwa domowe.

Niezależnie od wielkości gospodarstwa domowego możliwe jest tylko jednorazowe dofinansowanie w wysokości 100 zł. Wniosek dotyczący dopłaty na zakup nowego dekodera / tunera można składać do końca 2022 roku.

Wniosek można złożyć za pomocą Poczty Polskiej S.A. lub korzystając z formularza www poprzez platformę gov.pl. Warto również zaznaczyć, że wnioskodawca oświadcza, że bez dofinansowania nie ma możliwości zakupu nowego sprzętu z uwagi na trudną sytuację materialną.

Komu przysługuje dopłata i dofinansowanie (bon) w wysokości 100 zł na zakup nowego dekodera / tunera DVB-T2 HEVC lub nowego telewizora (a komu nie)?

Podczas migracji ze standardu DVB-T na DVB-T2 HEVC na pewno nie będą mogli korzystać przedsiębiorcy i instytucje. Program dofinansowania na zakup tunera (dekodera) jest skierowany dla gospodarstw domowych. 

 

Zmiana rozdysponowania częstotliwości to duże wpływy do budżetu państwa - na poziomie 1 242 mln - 1 624 mln zł. Część z tych środków chcemy przekazać na wsparcie gospodarstw domowych. Każde gospodarstwo domowe, które potrzebuje wsparcia w zakresie przystosowania do zmiany standardu, otrzyma je – w formie świadczenia o wartości do 100 zł na zakup dekodera - mówi minister Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

 

 • Gdzie i jak składać wniosek na dofinansowanie zakupu dekodera 2022r.?
  Aby uzyskać dofinansowanie należy złożyć odpowiedni wniosek poprzez platformę gov.pl oraz za pośrednictwem Poczty Polskiej S.A.
 • Ile wyniesie dopłata do zakupu dekodera/tunera?
  Dofinansowanie do zakupu nowego dekodera DTB-T2 wyniesie 100 zł.
 • Komu przysługuje dofinansowanie na zakup dekodera, tunera?
  Dopłata do zakupu nowego dekodera i tunera przysługuje wyłącznie gospodarstwom domowym.
 • Kiedy składać wniosek o dofinansowanie na zakup nowego dekodera DVB-T2/HEVC?
  Program dofinansowania do zakupu nowego dekodera i tunera trwa do końca 2022 roku.

Tuner DVB-T/T2 WIWA H.265

Gdzie można kupić dekoder i tuner z dofinansowaniem (bon telewizyjny)?

Zakup nowego dekodera i tunera DVB-T2/HEVC będzie możliwy u autoryzowanych sprzedawców elektroniki użytkowej, którzy otrzymali rządową akredytację do realizacji dofinansowań i bonów przeznaczonych na zakup nowych urządzeń do odbioru cyfrowej telewizji naziemnej według nowego standardu nadawania.

Kiedy przejście na DVB-T2?

W Polsce, podobnie jak w innych krajach UE już wkrótce nastąpi trwała zmiana standardu nadawania cyfrowej telewizji naziemnej. Dotyczy to zmiany aktualnego DVB-T/MPEg-4 na nowy DVB-T2/HEVC. Dzięki temu wdrożeniu użytkownicy będą mogli bezpłatnie odbierać większą liczbę kanałów telewizyjnych w równocześnie wyższej jakości nich dotychczas. Technologicznie możliwe jest nadawanie i odbieranie transmisji w jakości HD oraz UHD (4K). Jednym z decydujących czynników wdrożenia standardu DVB-T2/HEVC to dalszy rozwój sieci szybkiego internetu, który korzysta z częstotliwości z zakresu 700 MHz. Kiedy zacznie się nadawanie naziemnej telewizji cyfrowej w DVB-T2/HEVC?

 • od 28.03.2022: dolnośląskie, lubelskie
 • od 25.04.2022: kujawsko pomorskie, pomorskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie
 • od 23.05.2022: lubelskie, łódzkie, małopolskie, opolskie, podkarpackie, śląskie, świętokrzyskie.
 • od 27.06.2022: lubelskie, mazowieckie, podlaskie, warmińsko-mazurskie

data wprowadzania nowego standardu telewizji naziemnej dvb-t2


Tuner DVB-T/T2 WIWA H.265 MAXX

Kiedy wyłączenie DVB-T?


Wyłączenie nadawania według standardu DVB-T nastąpi analogicznie wraz z wyżej podanymi datami rozpoczęcia trwałego nadawania według nowego standardu DVB-T2/HEVC. Po wyżej wskazanych datach dla poszczególnych województw będzie konieczne posiadanie urządzenia (dekodera, tunera lub telewizora) wspierającego nowy standard. Aktualnie trwa okres, w którym wszyscy użytkownicy mogą przetestować swoje urządzenia aby stwierdzić czy będzie dla nich konieczny zakup nowego sprzętu.

Czy skorzystanie z dofinansowania na zakup dekodera wiąże się z koniecznością opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego RTV?

Według informacji dostępnych na gov.pl uzyskanie dofinansowania na zakup dekodera nie jest warunkowane późniejszą koniecznością systematycznego opłacania abonamentu RTV. Dodatkowo w komunikacie Ministerstwa cyfryzacji pod adresem; https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/wymiana-dekoderow-bez-zwiazku-z-abonamentem możemy przeczytać potwierdzenie tego, że dofinansowanie w żaden sposób nie jest skorelowane z egzekwowaniem pobierania opłat za abonament RTV;

Nowe przepisy nie mają żadnego związku z abonamentem. Dane osób wnioskujących o dofinansowanie nie będą mogły być przetwarzane na potrzeby ściągania abonamentu, co wprost wynika z treści zaproponowanych przepisów. Dane osobowe osób wnioskujących o świadczenie na zakup dekodera będą mogły być przetwarzane jedynie w celu realizacji programu dofinansowania. Takie zasady wynikają wprost z RODO. Ewentualne odstępstwo od nich wymagałoby zgody osoby, która dane przekazuje lub wystąpienia szczególnych sytuacji (np. związanych z bezpieczeństwem narodowym). Takie przesłanki nie są zatem spełnione w przypadku wykorzystania tych danych na cele związane z pobieraniem abonamentu.

Kompletna lista urządzeń zgodnych ze standardem DVB-T2 znajduje się pod adresem: eltrox.pl/tunery-naziemne

Zapytaj o ofertę

Skontaktuj się z nami. Przedstawimy Ci ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb.

34 387 29 92

Filtry
Kategorie
Loading...
34 387 29 92