Inteligentny dom - urządzenia, które tworzą system smart home

Inteligentny dom - inaczej Smart Home (ang.) to nazwa, która określa urządzenia i systemy automatyki domowej. Inteligentny dom to połączony ze sobą w sieć zespół przedmiotów. Jego podstawą jest tzw. Internet Rzeczy (ang. Interent of Things, IoT). Istotą działania inteligentnego domu jest możliwość komunikacji pomiędzy poszczególnymi urządzeniami, którym domownicy mogą wydawać różnego rodzaju polecenia.

Doskonałym przykładem jest smartfon, za pomocą którego domownicy mogą kontrolować określone parametry takie jak np. temperatura w pomieszczeniach lub kolor i natężenie oświetlenia, uruchamiać i wyłączać urządzenia podłączone do gniazdek elektrycznych lub korzystać z monitoringu w czasie rzeczywistym. Użytkownicy urządzeń inteligentnego domu mogą korzystać z systemu nawet z dala od miejsca zamieszkania. 

Spis treści:

  1. Urządzenia sterujące
  2. Czujniki inteligentnego domu
  3. Jednostka centralna
  4. Sterowanie oświetleniem
  5. Sterowanie roletami
  6. Sterowanie ogrzewaniem i klimatyzacją

Urządzenia sterujące inteligentnym domem

Gama urządzeń sterujących inteligentnym domem jest szeroka. W zależności od ich ilości oraz posiadanych przez nie funkcji rośnie “inteligencja” naszego domu lub mieszkania. Urządzenia sterujące pełnią różne zadbania. Jedne dbają o nasz komfort. Drugie odpowiedzialne są za bezpieczeństwo. Kolejne mają zatroszczyć się o generowanie oszczędności. 

Czujniki inteligentnego domu

Na inteligentny dom składa się wiele różnych urządzeń – im jest ich więcej, tym bardziej „inteligentne” staje się nasze mieszkanie. Jedne komponenty odpowiadają za bezpieczeństwo, drugie poprawiają komfort, a jeszcze inne mogą przynieść oszczędności. 

Zadaniem czujników inteligentnego domu jest monitorowanie określonych parametrów. Czujniki gwarantują bieżący podgląd i sterowanie m.in. temperaturą. Umożliwiają także zdalne otwierania i zamykanie drzwi i okien oraz ewentualną kontrolę takich zdarzeń jak np. zalanie mieszkania. 

Smart sensory, bo o nich mowa mogą zostać rozszerzone przez zintegrowanie ich z elementami sterującymi. W ten sposób posiadając np. inteligentną żarówkę oraz czujnik ruchu możemy spowodować, że oświetlenie będzie uruchamiało się automatycznie, kiedy ktoś wejdzie do domu lub mieszkania.  Inne przydatne czujniki to np. czujnik wilgotności powietrza, czujnik dymu lub czujnik CO i innych gazów. 

Jednostka centralna inteligentnego domu

Tak zwana “centralka” odpowiada za kontrolę, sterowanie i zarządzanie inteligentnym domem. To podstawowy element systemu. Jej zadaniem jest łączenie się z poszczególnymi komponentami oraz siecią. Dzięki jednostce centralnej użytkownicy inteligentnego domu mogą korzystać z jego możliwości nawet, kiedy znajdują się poza domem. 

EXTA LIFE EFC-01 KONTROLER

Aqara HUB E1 USB HE1-G01 Homekit EU

FIBARO centrala Home Center 3 Lite HC3L-001

Sterowanie oświetleniem w inteligentnym domu

Jeżeli w infrastrukturze inteligentnego domu znajdują się sensory oświetlenia domownicy wkrótce zapomną o istnieniu “analogowych” włączników światła. Dzięki czujnikowi oświetlenia automatycznie uruchomione zostaną zaprogramowane wcześniej źródła światła, wtedy kiedy jego natężenie w pomieszczeniu spadnie poniżej określonego poziomu. Oświetlenie uruchomi się również automatycznie jeżeli czujnik ruchu znajdujący się w sensorze oświetlenia zareaguje na czyjąś obecność. Zwykle czujniki tego rodzaju posiadają wbudowany detektor ruchu, który rozszerza ich zastosowanie. Oznacza to, że przechodząc korytarzem w ciągu dnia - nie zostanie wykonana żadna akcja, natomiast w nocy może to spowodować rozświetlenie otoczenia, w którym znajduje się człowiek. Sterować oświetleniem możemy również zdalnie z poziomu aplikacji na smartfonie. 

Inteligentna żarówka Yeelight W1 GU10 (kolor) 4szt Google Alexa

Sterowanie roletami w inteligentnym domu

Nikt nie lubi wstawać z kanapy po całym dniu spędzonym na nogach. Dzięki systemowi inteligentnego domu nie będzie to konieczne. Wystarczy, że posłużysz się swoim smartfonem i klikniesz odpowiedni przycisk w aplikacji. Twoje rolety będą unosić się i opuszczać na przesłaną w ten sposób komendę. Niezbędny jest jedynie dostęp do internetu. Możesz otwierać i zamykać rolety w ten sposób również wtedy, kiedy jesteś w pracy i na zakupach. Dzięki temu w upalne dni czekały będą na ciebie chłodne wnętrza lub wnętrza będą odpowiednio nagrzane przez promienie słoneczne w chłodne dni jesienne lub zimowe. 

Silnik rolet wewnętrznych Aqara E1 RSD-M01 Homekit EU

Inteligentny dom doskonale współpracuje również z asystentami głosowymi. Wtedy wystarczy wypowiedzieć na głos odpowiednie polecenia aby rolety zareagowały zgodnie z twoim życzeniem. 

Kiedy nie masz ochoty myśleć o zasłanianiu i odsłanianiu rolet, system inteligentnego domu umożliwi ci sporządzenie odpowiedniego scenariusza, który przewidywał będzie uruchomienie rolet w określonych przez ciebie porach. 

Sterowanie ogrzewaniem w inteligentnym domu

Czy temperatura w twoim domu może automatycznie dostosować się do twoich potrzeb lub twojego rytmu dnia? Czy kiedy nie ma cię w domu możesz oszczędzać pieniądze efektywnie używając mocy grzewczej? Inteligentny dom daje ci taką możliwość. Służą temu głowice termostatyczne oraz różnego rodzaju rozwiązania modułowe. Bezprzewodowe sterowanie ogrzewaniem jest możliwe zarówno z wykorzystaniem smartfona jak i przycisków umieszczonych na ścianie. Wybór zależy od zastosowanego przez ciebie rozwiązania. Inteligentny dom pozwala na dostosowanie panującej w pomieszczeniach temperatury do pory dnia, temperatury na zewnątrz, stylu życia oraz upodobań domowników. 

GRENTON - GŁOWICA TERMOSTATYCZNA M30 230V NC ( siłownik)

Nowoczesne technologie i systemy takie jak inteligentny dom zwiększają nie tylko komfort domowników. Mogą okazać się również sprzymierzeńcem dla domowego budżetu w istotny sposób generując oszczędności tam, gdzie są one możliwe. Inteligencja urządzeń, z których zbudowany jest system pozwala również poświęcić nam więcej czasu na swoje pasje lub po prostu na wypoczynek ponieważ to one będą troszczyć się o nasze bezpieczeństwo, wygodę oraz energooszczędność. 

Zapytaj o ofertę

Skontaktuj się z nami. Przedstawimy Ci ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb.

34 387 29 92

Filtry
Kategorie
Loading...