Recenzja kamery IP Dahua IPC-HFW5231EP-Z

Skuteczność monitoringu zależy w dużej mierze od jakości użytego w systemie dozoru sprzętu. Kamera Dahua IPC-HFW5231EP-Z to właśnie przykład urządzenia, które wykorzystuje najnowsze rozwiązania technologiczne, a przy tym doskonale współpracuje z urządzeniami nawet innych producentów.

Firma Dahua Technology już niejednokrotnie udowodniła, że potrafi produkować urządzenia do systemów bezpieczeństwa na najwyższym poziomie. Dotyczy to szczególnie kamer. Model IPC-HFW5231EP-Z jest tego doskonałym przykładem. To kamera wykorzystująca technologię IP (Interent Protocol) do transmisji obrazu wysokiej rozdzielczości. Warto przyjrzeć się temu urządzeniu Dahua nieco bliżej.

Obudowa

Nie jest to może najistotniejsza cecha kamery do monitoringu, ale model Dahua IPC-HFW5231EP-Z prezentuje się całkiem dobrze pod względem wizualnym i sprawia wrażenie bardzo solidnie wykonanego. Obudowa to stop aluminium, co sprawia, że konstrukcja powinna przetrwać w nienaruszonym stanie nawet przy aktach wandalizmu. Klasa szczelności kamery to IP67 zapewniająca skuteczną ochronę znajdującej się wewnątrz obudowy elektroniki przed kurzem, wilgocią i działaniem wody. Urządzenie jest odporne nawet na najbardziej niesprzyjające warunki pogodowe. Kamera Dahua nie jest ciężka, waży tylko 1,07 kg, można ją zamontować bez problemu zarówno na ścianie, jak i suficie.

Interfejsy

Po ogólnych oględzinach urządzenia, warto przejść do bardziej szczegółowej analizy kamery Dahua IPC-HFW5231EP-Z. Zacznijmy od dostępnych tam interfejsów. Skoro to urządzenie wykorzystujące protokół IP, znajdziemy tam oczywiście interfejs sieciowy RJ45 o prędkości transmisji 10/100Mbps, zapewniający bezproblemowy przesył obrazu do rejestratorów. Kamera została również wyposażona w gniazdo pamięci Micro SD, które obsługuje karty o maksymalnej pojemności 128 GB, o czym jeszcze dokładniej wspomnimy, omawiając zapis obrazu. Poza tym urządzenie Dahua posiada po jednym złączu audio (wejście/wyjście), jak również dwa złącza alarmowe wejściowe i jedno wyjściowe.

Wyposażenie dodatkowe

Kamera Dahua IPC-HFW5231EP-Z została wyposażona w reflektor podczerwieni, co sprawia, że bez problemu można ją wykorzystywać do monitoringu w nocy, a także podczas złej widoczności. Doświetlenie dozorowanego obszaru odbywa się za pomocą diod LED na maksymalną odległość 50 m. Należy się jednak liczyć z tym, że przy załączonym reflektorze IR otrzymamy obraz czarno-biały.

Zapis obrazu

Kamera Dahua IPC-HFW5231EP-Z pozwala na zapis obrazu z użyciem rejestratora Dahua lub innych producentów (kompatybilność ONVIF, PSIA, CGI), a także przy użyciu czytnika kart pamięci Micro SD. We wszystkich przypadkach zapis materiału odbywa się na podstawie harmonogramu lub gdy pojawi się sygnał detekcji ruchu z obrazu kamery albo z zewnętrznego czujnika. Warto podkreślić, że kamera Dahua IPC-HFW5231EP-Z we współpracy z rejestratorem może wykorzystywać innowacyjną technologię ANR, pozwalającą na nagrywanie obrazu w pętli. Dzięki takiemu rozwiązaniu kamera przełącza się w zapis materiału na kartę SD automatycznie, gdy utraci połączenie z rejestratorem i działa w takim trybie do momentu usunięcia awarii. Dzięki kompresji obrazu H.265 można zaoszczędzić miejsce na dysku lub karcie pamięci. Obraz przesyłany jest do 50 kl/s i to w jakości Full HD.

Oprogramowanie

Aby w pełni wykorzystać możliwości kamery Dahua IPC-HFW5231EP-Z i systemu monitoringu, trzeba skorzystać z odpowiedniego oprogramowania. W tym przypadku otrzymujemy od producenta kilka opcji. Przede wszystkim mamy do dyspozycji darmowe oprogramowanie Smart PSS, które obsługuje urządzenia pracujące w technologii IP i CVI. Aplikację PSS instalujemy na naszym komputerze. Oprogramowanie posiada bardzo dużo różnych funkcji, dlatego trzeba poświęcić trochę czasu, aby się z nimi zapoznać, ale za to zyskujemy naprawdę szerokie możliwości obsługi monitoringu. Najnowsza wersja Smart PSS korzysta również z połączenia p2p. Oczywiście producent nie zapomniał o urządzeniach mobilnych. Z poziomu naszego smartfonu lub tabletu otrzymujemy podgląd z obrazu kamery i możemy oglądać zarejestrowany materiał. Wystarczy tylko zainstalować aplikację mobilną GDMSS dla urządzeń Dahua.

Monitorowanie

Skoro sprawdziliśmy już, co posiada kamera Dahua IPC-HFW5231EP-Z, warto w praktyce sprawdzić, jak sprawdza się to urządzenie. Kamera została wyposażona w przetwornik CMOS 1/2.8” 2MPX Exmor R CMOS, który zapewnia rzeczywiście wysoką jakość obrazu, współpracując z regulowanym obiektywem o ogniskowej 2.7-12mm (motozoom). Dobrym posunięciem Dahua było wyposażenie kamery w funkcję WDR, która zapewnia szeroki zakres dynamiki. Brzmi to skomplikowanie, ale w rzeczywistości chodzi o możliwość analizy ujęcia pod kątem oświetlenia. W praktyce wygląda to tak, że w czasie monitorowania szczegóły, znajdujące się w zaciemnionych miejscach, stają się lepiej widoczne. Jedną z niezastąpionych w czasie monitoringu funkcji kamery jest zapis materiału na podstawie detekcji ruchu. W łatwy sposób można określić pole detekcji oraz ustawić czułość zmian, przy której rozpocznie się rejestracja.

Podsumowanie

Jeśli ktoś szuka dobrej jakości kamery IP za rozsądną cenę, wybór modelu Dahua IPC-HFW5231EP-Z powinien go jak najbardziej zadowolić. Dobre parametry sprzętu i jego uniwersalność we współpracy z urządzeniami także innych producentów niż Dahua sprawiają, że kamerę można wykorzystać z powodzeniem w już działających systemach monitoringu i to nawet w najbardziej wymagających miejscach. Warto podkreślić, że opisywanego tutaj modelu można używać zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. To niezła kamera, która z powodzeniem sprawdzi się na przykład na otwartej przestrzeni parkingu albo placu.

Zapytaj o ofertę

Skontaktuj się z nami. Przedstawimy Ci ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb.

34 387 29 92

Filtry
Kategorie
Loading...
34 387 29 92