Jak dobrać napęd do bramy skrzydłowej?

Brama powinna umożliwiać wygodny wjazd na posesję oraz być trwała i solidna. To najważniejsza część ogrodzenia chroniącego naszą posiadłość. Automatyczny napęd do bramy wjazdowej to nie tylko komfort, ale też bezpieczeństwo. Podjeżdżając pod dom, już kilkadziesiąt metrów od wjazdu, możemy otworzyć skrzydła bramowe bez konieczności wysiadania z samochodu. Jest to szczególnie istotne, gdy nasz dom jest ulokowany w niezbyt bezpiecznej okolicy. Wygodne, zdalne otwieranie jest nie do przecenienia, gdy na dworze pada deszcz lub szaleje śnieżyca.

Jednym z najpopularniejszych rodzajów bram wjazdowych są bramy skrzydłowe. Montuje się je wszędzie tam, gdzie nie ma wystarczająco dużo miejsca na bramę przesuwną. Bramy skrzydłowe świetnie sprawdzają się na wąskich i głębokich działkach. Mankamentem takiego rozwiązania jest natomiast znaczna ilość miejsca konieczna do otwarcia skrzydeł. Nie ma możliwości zaparkowania przy krawędzi, ponieważ uniemożliwia to otwarcie bramy. Prawo budowlane określa, że minimalna szerokość bramy nie może być mniejsza niż 2,4 metra, jednak w praktyce warto zdecydować się na bramę szerszą, umożliwiającą wjazd nawet większym gabarytowo samochodom.

Dobierając automat do otwierania bram dużą rolę odgrywa materiał, z którego wykonane są skrzydła. Bramy metalowe są z reguły cięższe od drewnianych, warto wziąć to pod uwagę, planując zakup siłowników do napędu. Oczywiście, konieczne jest również doprowadzenie energii elektrycznej do zasilania mechanizmu.

Automatyczny napęd do bram

Napęd do bram składa się z kilku komponentów. Najważniejszymi są: silnik napędzający (lub dwa silniki), siłowniki oraz centrala sterująca. Siłownik w bramach automatycznych pełni rolę głównego elementu mechanicznego napędzającego skrzydła. Musi on wykonać sporą pracę, by pokonać opór powietrza, zwłaszcza jeżeli skrzydło ma dużą powierzchnię. Planując montaż napędu, warto postawić na sprawdzone rozwiązania o dużej trwałości. Awaria siłownika kończy się najczęściej brakiem możliwości automatycznego otwarcia bramy, co może być szczególnie uciążliwe, gdy np. zaraz wyruszamy w drogę do pracy. Jednocześnie z uwagi na bezpieczeństwo, każdą bramę można otworzyć ręcznie.

Napędy do bram skrzydłowych

Mając na uwadze jakość i niezawodność, nasi specjaliści rekomendują zestawy marek BFT oraz NICE.

Prezentowany zestaw składa się z siłowników do bram nie przekraczających 250kg wagi oraz długości 2,5m na skrzydło. W naszej ofercie można również znaleźć siostrzane rozwiązanie (PHOBOS BT A40) do bram o szerokości skrzydła 4 metry. W komplecie znajduje się zaawansowana centrala sterująca THALIA LIGHT, która może obsługiwać do 63 pilotów zdalnego sterownia jednocześnie.

Bezpieczeństwo zapewniają siłowniki wyposażone w magnetyczne wyłączniki krańcowe, które, w połączeniu z funkcją amperometrycznego wykrywania przeszkód, zapobiegają niekontrolowanemu zamknięciu się skrzydeł.

W przypadku braku zasilania, bramę można otworzyć przy pomocy klucza podobnego do tego używanego przy drzwiach. Po jego przekręceniu w zamku umieszczonym w siłowniku sprzęgło umożliwia ręczne otwarcie skrzydła.

System D-Track

Proponowany zestaw jest wyposażony w system D-Track. Napęd bramy, z uwagi na pracę w trudnych warunkach, przy zmiennej aurze pogodowej, z czasem się zużywa. W elementach mechanicznych pojawiają się luzy oraz wycierają się siłowniki. Klasyczne systemy, niezależnie od pogody lub stopnia zużycia, otwierają i zamykają skrzydła ze stałą siłą. System D-Track to inteligentny sterownik, który analizuje pracę napędu i dobiera odpowiednią siłę oraz moment obrotowy silnika. Dzięki temu D-Track przykłada większą siłę, by otworzyć bramę zimą, kiedy leży śnieg, a zmniejsza ją latem. Gdy pojawią się pierwsze symptomy zużycia systemu, D-Track skompensuje je zwiększeniem momentu obrotowego. A wszystko po to, żeby mechanizm był bezpieczny i pracował bezawaryjnie przez długi czas.

U-link

Pilot do bramy to niewielkie urządzenie, które łatwo zgubić. Natomiast telefon mamy zawsze przy sobie. Zainstalowanie opcjonalnej karty rozszerzającej B EBA WI-FI GATEWAY systemu U-link umożliwia sprawdzenie statusu oraz otwieranie i zamykanie bramy przy wykorzystaniu smartfona.

Zestaw napędowy Nice Wingo Era jest przeznaczony do bram o długości pojedynczego skrzydła do 2m i wadze do 200kg. Składa się on z szeregu komponentów. Najważniejszymi z nich są dwa siłowniki Wingo 2024 charakteryzujące się cichą pracą i wysoką niezawodnością. Producentowi udało się ograniczyć w nich liczbę ruchomych elementów, co znacząco zmniejszyło ich awaryjność i poprawiło kulturę pracy. Na dodatek siłowniki są proste w montażu i posiadają wbudowane ograniczniki krańcowe. Zaawansowana centrala sterująca MC424LR10 posiada bogaty zestaw funkcji, między innymi:

  • obsługę do 100 pilotów jednocześnie,
  • kodowanie w standardzie FLO, FLOR, SMILO, OPERA,
  • miejsce na akumulator lub zintegrowany transformator zasilający,
  • fotokomórki o zasięgu pracy do 30m, które umożliwiają automatyczne otwieranie bramy po wykryciu zbliżającej się osoby
  • dwa piloty dwukanałowe kodowane w standardzie FLOR, którymi można zdalnie otworzyć bramę.

Nice Wingo Era 2024 to zestaw zasilany napięciem 24V, odporny na uszkodzenia oraz prosty w montażu. Amperometryczny system umożliwia wykrycie przeszkody, która znajduje się na drodze ruchomych skrzydeł oraz odpowiednią reakcję w postaci zatrzymania się mechanizmu. Jest to szczególnie istotne, gdy na podwórku bawią się nasze dzieci, które przez przypadek mogą znaleźć się na drodze poruszającego się skrzydła. Funkcja furtki umożliwia częściowe otwarcie jednego skrzydła, by, na przykład, wyprowadzić rower. Napęd rygluje się samoczynnie, dlatego też nie jest konieczna instalacja dodatkowego zamka w bramie. Centrala obsługuje również akumulator PS 124 (sprzedawany oddzielnie), który zadba o poprawne działanie mechanizmu w przypadku braku zasilania. Zestaw można rozszerzać o dodatkowe komponenty, takie jak lampa sygnalizacyjna czy dodatkowe anteny zwiększające zasięg pilotów.

Podobnie jak w przypadku zestawu BFT, napędy do bram NICE mogą być zarządzane przez Internet przy użyciu smartfona. Opcjonalny sterownik NICE WIFI umożliwia otwieranie i zamykanie bramy oraz sprawdzanie jej statusu.

Zachęcamy do skorzystania z naszego konfiguratora, który umożliwi dobranie odpowiedniego rozwiązania do bramy.

W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości nasi specjaliści służą pomocą.

Kompleksowe usługi montażowe

Poza szeroką ofertą, największą osiągalnością i dostępnością asortymentu, sieć sklepów Eltrox gwarantuje swoim klientom fachową usługę montażu, serwisu i jego konserwacji bez konieczności powierzania prac innym podmiotom w razie konieczności naprawy lub wymiany. Dzięki dobrze prosperującej współpracy z najlepszymi w branży instalatorami na terenie całej Polski, jesteśmy w stanie znacznie zminimalizować czas dotarcia do klienta.

Zapytaj o ofertę

Skontaktuj się z nami. Przedstawimy Ci ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb.

34 387 29 92

Filtry
Kategorie
Loading...