Jak wybrać skuteczny system alarmowy do domu?

Skuteczne zabezpieczenie naszego domu przed włamaniem, to obok instalacji monitoringu również montaż niezawodnego systemu alarmowego. Solidne zamki, rolety i drzwi antywłamaniowe, choć stanowią przeszkodę dla przestępcy, w praktyce tylko opóźniają dostanie się do wnętrza budynku. Dobór odpowiedniego systemu alarmowego nie jest łatwy i przed zakupem najlepiej poradzić się doświadczonego specjalisty.

SSWiN

System alarmowy tzw. SSWiN, czyli System Sygnalizacji Włamania i Napadu to zestaw urządzeń, które ochronią naszą posiadłość przed różnymi zagrożeniami: przed włamaniem, zalaniem, pożarem, ulatniającym się gazem czy zbierającym się czadem. Gdy nastąpi próba nieupoważnionego wejścia do budynku, albo system wykryje podejrzane osoby w polu chronionym, wówczas wygeneruje alarm, który może zostać przesłany dalej drogą radiową lub telefoniczną. Podstawowym celem każdego SSWiN jest kompleksowe zapewnienie bezpieczeństwa w chronionym budynku, nie tylko przed przestępstwem, ale również przed wypadkiem losowym.

Podstawowe elementy systemu alarmowego

SSWiN składa się z szeregu komponentów, które mają na celu: rozpoznanie zagrożenia, przetworzenie sygnału oraz wszczęcie alarmu. Do najważniejszych należą:

  • centrala alarmowa która odpowiada za odbieranie i przetwarzanie sygnałów. W momencie, gdy czujniki wykryją zagrożenie, przesyłają do niej impuls, a ona załącza alarm. Centrala musi być umiejscowiona w trudno dostępnym pomieszczeniu, aby przestępca nie mógł jej uszkodzić. Wybierając ten element systemu, warto zdecydować się na urządzenie z dużą liczbą wejść i wyjść, które umożliwią, w przyszłości, podłączenie nowych czujników i rozbudowę instalacji,

  • czujniki czyli „oczy i uszy” systemu alarmowego. Na rynku jest wiele rodzajów czujników i każdy jest wyspecjalizowany w wykrywaniu innego typu zagrożenia. Istnieją czujniki wykrywające ruch (podczerowne - PIR), dym, gaz, temperaturę, zmierzch itd.. Okna i drzwi balkonowe zabezpieczają czujniki reagujące na dźwięk (np. stłuczonej szyby), kontaktronowe (magnetyczne- złożone z dwóch elementów, jeden montujemy na skrzydle okna, drugi na ramie- ich oddalenie się od siebie uruchamia alarm), wstrząsowe. Dobranie odpowiednich czujników najlepiej powierzyć specjaliście, który po dokonaniu wizji lokalnej przygotuje plan rozmieszczenia,

  • manipulator to nic innego jak ekran dotykowy lub klawiatura umożliwiająca programowanie systemu alarmowego. Dzięki niemu użytkownik może zarządzać instalacją uzbroić i rozbroić alarm oraz monitorować jego pracę,

  • syrena alarmowa to urządzenie, które generuje sygnał dźwiękowy i świetlny, w celu zaalarmowania domowników, sąsiadów lub policji. Współczesne systemy SSWiN aby zaalarmować właściciela będącego poza domem, potrafią przesyłać sygnał o włamaniu wykorzystując sieć komórkową GSM. W podobny sposób mogą poinformować agencję ochrony, która skieruje patrol do zagrożonego domu,

 • zasilanie to ważny element każdego systemu alarmowego. Bez zasilania system nie zadziała, dlatego warto wyposażyć go w dodatkowe źródło prądu czyli akumulator.

Przewodowy czy bezprzewodowy?

Instalacja systemu przewodowego wiąże się z koniecznością kucia ścian i układania okablowania. Najlepiej montaż systemu alarmowego zaplanować jeszcze na etapie projektowania domu. Gdy nasz dom jest już wykończony i nie możemy sobie pozwolić na rozprowadzenie przewodów, możemy wybrać system alarmowy bezprzewodowy. Warto zaznaczyć, że zarówno system przewodowy jak i bezprzewodowy jest równie skuteczny. Nowoczesnych systemów bezprzewodowych nie da się w prosty sposób zakłócić. Każdy czujnik posiada własne zasilanie i komunikuje się z centralą dwukierunkowo. Jakakolwiek przerwa w komunikacji czujnik – centrala od razu uruchamia alarm. Sygnał przesyłany radiowo jest dodatkowo uwierzytelniany aby wykluczyć możliwość ingerencji z zewnątrz. W praktyce jedynym mankamentem systemu bezprzewodowego jest konieczność okresowej wymiany akumulatorów zasilających czujniki (o terminie wymiany system powiadomi nas zanim dojdzie do całkowitego ich rozładowania).

W jaki sposób wybrać system alarmowy do domu?

Planując instalację systemu alarmowego w domu należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

 1. W jakiej okolicy stoi nasz dom? Czy w sąsiedztwie zdarzały się już włamania? Czy dom stoi na uboczu?
 2. Czy w domu można poprowadzić instalację przewodową?
 3. Jaki jest kształt domu? Jaka jest ilość pomieszczeń w budynku, który będziemy chcieli zabezpieczyć? Jaka jest liczba okien ze szczególnym uwzględnieniem okien tarasowych?
 4. Czy zabezpieczenie ma obejmować również teren wokół budynku?
 5. Jak duży jest teren wokół budynku? Jakie jest ogrodzenie? Czy posesja jest gęsto zarośnięta roślinnością?
 6. Czy system ma tylko ostrzegać przed włamaniem czy ma kompleksowo zabezpieczać dom również przed zalaniem, pożarem itp.?
 7. W jaki sposób system ma informować o naruszeniu bezpieczeństwa? Czy będzie wysyłał informację tylko do właściciela czy ma również informować agencję ochrony?

Na podstawie powyższych informacji oraz wizji lokalnej, specjalista będzie mógł przygotować projekt skutecznego zabezpieczenia posesji. Doradzi jakie dobrać czujniki i gdzie je zainstalować. Podpowie gdzie umieścić centralę oraz jak doprowadzić zasilanie. Każdy dom jest inny dlatego system alarmowy, aby był skuteczny, musi być skrojony konkretnie pod naszą nieruchomość.

Propozycje produktów

Pierwszy system to podstawowy zestaw przeznaczony do ochrony małych i średnich obiektów renomowanej firmy SATEL. W skład SSWiN wchodzi: centrala w postaci płyty głównej posiadająca 5 wejść oraz 3 wyjścia (2 programowalne), podświetlaną klawiaturę, 3 x czujniki ruchu PIR, akumulator żelowy, sygnalizator alarmowy. Czujniki ruchu DSC LC-100-PI zbudowane w oparciu o poczwórny element PIR zapewniają skuteczną i stabilną ochronę posesji. Zasięg pokrycia jednego czujnika to kwadrat o wymiarach 15 x 15 m, kąt pokrycia to 90 stopni. Zaawansowana linearna technologia obrazu Quad analizuje temperaturę obiektu w polu widzenia co zapobiega przypadkowym alarmom, wywoływanym przez zwierzęta (o masie do 25 kg). W przypadku wykrycia zagrożenia, system uruchamia alarm dźwiękowy i optyczny.

Kolejny system to optymalne rozwiązanie, które sprawdzi się w średnich obiektach. W skład zestawu wchodzi: centrala Satel PERFECTA 16 SET-A (płyta główna, antena, obudowa), 4 czujniki ruchu PIR+MW SATEL GREY 1714, 1 czujnik czadu, tlenku węgla, 1 czujnik p.poż, 1 czujnik wibracyjny i magnetyczny, akumulator żelowy, sygnalizator alarmowy oraz klawiatura sterująca. W odróżnieniu od poprzedniego zestawu, ten zapewnia kompleksową ochronę nie tylko przed włamaniem, ale również przed pożarem, oraz czadem. Centrala Perfecta oferuje od 8 do 16 programowalnych wejść przewodowych, oraz od 4 do 12 wyjść. Dzięki obsłudze GSM/GPRS (dwa gniazda SIM) system wykorzystuje sieć komórkową do komunikacji z użytkownikiem. SSWiN oferuje podział chronionego obszaru na dwie strefy, z możliwością ustawienia osobnych stref dozorowych (w trybie pełnym, nocnym, dziennym). Zapewnia to całemu systemowi szerokie możliwości konfiguracyjne.

Zestaw SATEL INTEGRA 32 to zaawansowany, przewodowy system alarmowy, który składa się z: centrali (32 wejścia i wyjścia), tabletu 4,3 cala, 2 czujników zalania, 2 czujników dymu i ciepła, 8 czujników ruchu PIR, sygnalizatora, modułu monitorującego GPRS, zasilacza oraz akumulatora. Ten rozbudowany SSWiN, zabezpieczy średnie i duże budynki nie tylko przed włamaniem ale również przed pożarem czy zalaniem. Całość zarządzana jest przy pomocy kolorowego tabletu dotykowego. Dzięki obsłudze dużej liczby wejść i wyjść system można rozbudowywać i konfigurować w zależności od potrzeb klienta.
Kompleksowe usługi montażowe

Poza szeroką ofertą, największą osiągalnością i dostępnością asortymentu, sieć sklepów Eltrox gwarantuje swoim klientom fachową usługę montażu, serwisu i jego konserwacji bez konieczności powierzania prac innym podmiotom w razie konieczności naprawy lub wymiany. Dzięki dobrze prosperującej współpracy z najlepszymi w branży instalatorami na terenie całej Polski, jesteśmy w stanie znacznie zminimalizować czas dotarcia do klienta.

Zapytaj o ofertę

Skontaktuj się z nami. Przedstawimy Ci ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb.

34 387 29 92

Filtry
Kategorie
Loading...