Jak zabezpieczyć dom przed wyjazdem na urlop?

Wiele osób czeka cały rok na lato i wymarzony urlop. Jednak w euforii nie można zapominać o bezpieczeństwie. Chodzi tu nie tylko o standardową ostrożność podczas wyjazdu czy ubezpieczenie podróżne. Konieczne jest również odpowiednie przygotowanie domu na nieobecność jego mieszkańców. Nawet kilkudniowy wyjazd może się okazać ryzykowny. Dlatego sprawdź, przed jakimi zagrożeniami warto się zabezpieczyć i jak można to zrobić.

Przed czym zabezpieczyć dom – główne zagrożenia

Wyjeżdżając na tydzień lub dwa, można zostawić dom bez opieki. Warto jednak wykorzystać wszelkie dostępne możliwości, by odpowiednio go zabezpieczyć. Właściciele nieruchomości najbardziej boją się włamań i kradzieży, ale to nie jedyne zagrożenie. Nawet podczas kilkudniowej nieobecności może się zdarzyć wiele nieprzewidzianych rzeczy. Dlatego eksperci zalecają zabezpieczenie domu również przed:

  • burzą, a w szczególności przepięciami (zwarciami) elektrycznymi,
  • wiatrem,
  • zalaniem lub podtopieniem,
  • pożarem,
  • przerwami w dostawie prądu.

Istnieje wiele nowoczesnych systemów, które automatycznie zajmują się nadzorem i ochroną mienia. Nie mniej jednak zawsze dobrym pomysłem jest przekazanie zapasowych kluczy od domu zaufanej osobie (np. członkowi rodziny) oraz poproszenie sąsiadów o baczniejsze przyglądanie się temu, co dzieje się wokół niego. Obowiązkowe jest też ubezpieczenie nieruchomości, które w razie nieszczęścia pomoże pokryć szkody.

Zabezpieczenie domu przed włamaniem

Niestety włamania są wciąż dużym problemem. Co więcej, współcześni włamywacze działają w znacznie bardziej wyrafinowany sposób niż kiedyś. „Zawodowcy” potrafią długo obserwować dom zanim zdecydują się uderzyć. Niejednokrotnie bardzo dobrze się też maskują (np. udając ekipę remontową), dzięki czemu mogą obrabować nieruchomość w biały dzień bez wzbudzania podejrzeń sąsiadów. Jak się przed tym chronić? Jest kilka metod. Najlepsze zabezpieczenie domu przed włamaniem zapewni połączenie ich wszystkich. To:

  • antywłamaniowe okna i drzwi,
  • odpowiednie zabezpieczenia okien tarasowych i drzwi garażowych,
  • alarm,
  • monitoring,
  • symulacja obecności (np. automatyczne włączanie świateł).

Jeśli nie jesteś w stanie zrelaksować się na urlopie, nie wiedząc, czy Twój dom jest bezpieczny, koniecznie zainwestuj w kamery. Obecnie w zasadzie każdy system monitoringu pozwala na zdalny podgląd obrazu z kamer. Dzięki temu w każdej chwili możesz sprawdzić, co dzieje się w domu. Najlepiej sprawdzą się urządzenia, które automatycznie wszczynają alarm po wykryciu ruchu. Jeśli obecnie nie posiadasz instalacji monitoringu, trudno Ci będzie zabezpieczyć dom przed wyjazdem na urlop (instalacja systemu alarmowego lub monitoringu zajmuje kilka dni). Wówczas najlepiej zainwestować w sprzęt kompletny który zainstalujesz samodzielnie. Najlepiej sprawdzi się kamera PTZ, która dzięki obrotowej głowicy pozwala na szerokokątną obserwację. Funkcję taką oferuje np. KAMERA IP OBROTOWA 4X ZOOM P2P FULL HD PTZ.

Dobrym sposobem na zabezpieczenie domu przed włamaniem jest zainstalowanie prostego alarmu, który dzięki głośnej syrenie pozwoli spłoszyć złodzieja. Oferowany alarm jest jedną z najtańszych form zabezpieczenia domu, biura, firmy, pomieszczeń magazynowych, domków letniskowych itp. Urządzenie jest w pełni kompletne i gotowe do użycia - wystarczy zasilić syrenę i rozmieścić czujki.

Zabezpieczenia elektryczne

Wyjeżdżając wiosną lub latem, należy również wziąć pod uwagę możliwość wystąpienia burzy podczas nieobecności domowników. Wyładowania atmosferyczne mogą trwale uszkodzić podzespoły elektroniczne, a gwarancja nie obejmuje takich uszkodzeń. Dlatego przed wyjazdem wszelkie zbędne urządzenia należy odłączyć od prądu. W przypadku niezbędnych systemów (np. monitoringu, internetu) konieczne zaś będzie zastosowanie odpowiednich zabezpieczeń.

Jeśli potrzebujesz kompleksowego zabezpieczenia domowej elektroniki oraz monitoringu przed skutkami wyładowań atmosferycznych warto zwrócić uwagę na profesjonalne produkty marki Ewimar.

Ewimar to renomowany producent urządzeń ochrony przeciwprzepięciowej do systemów CCTV oraz komponentów sieci LAN, specjalizuje się w dostarczaniu produktów z szeroko pojętej branży zabezpieczeń. Dzięki rozwiązaniom tej marki można ochronić zarówno domową sieć internetową jak i systemy alarmowe przed skutkami burz. To szeroki wybór elementów do ochrony rozmaitych systemów i urządzeń. Znajdziesz tu zabezpieczenie do każdego zastosowania!

Zdalnie sterowane listwy i gniazdka elektryczne

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się czy odłączyłeś żelazko od prądu? Jeśli tak, to dobrze wiesz, że takie myśli mogą skutecznie zepsuć nawet najlepszy wypoczynek. Rozwiązanie jest proste, wystarczy wyposażyć dom w zarządzalne gniazdka oraz listwy elektryczne. Urządzenia tego typu pozwalają sprawdzić, czy w domu pozostawiliśmy sprzęt podłączony do zasilania i jeśli jest taka sytuacja, zdalnie go odłączyć. To bardzo dobre rozwiązanie - zwłaszcza dla zapominalskich. Zdalnie zarządzaną listwę możemy również użyć po to by włączać oświetlenie domu, podczas naszej nieobecności. Pozwoli to symulować naszą obecność w domu a przy okazji skutecznie odstraszyć potencjalnego włamywacza.

Listwy przeciwprzepięciowe

Kolejnym istotnym elementem zabezpieczenia jest stosowanie w domu listew przeciwprzepięciowych, które w przypadku nagłego, krótkotrwałego wzrostu napięcia w gniazdku pozwolą ochronić podłączony sprzęt. Jest to szczególnie istotne w przypadku urządzeń elektronicznych takich jak: laptopy, komputery PC, telewizory, które nawet przy małych wahaniach napięcia zasialania mogą ulec zniszczeniu. Skoki napięcia mogą zostać wywołane zjawiskami atmosferycznymi lub awarią sieci. W takich przypadkach zagrożony jest głównie nasz sprzęt, ale zdarzały się też przypadki, w których wadliwa listwa była przyczyną pożaru.

Kontrola temperatury

Podczas wyjazdu istotna może się też okazać kontrola temperatury w domu. Latem pomieszczenia są narażone przede wszystkim na przegrzanie. Jest to niekorzystne z punktu widzenia prawidłowego działanie różnych urządzeń i systemów, a także np. roślin doniczkowych. Zdalne sterowanie temperaturą może być jednak proste. ZDALNY TERMOMETR GSM STACJA POGODOWA lub ZDALNY WŁĄCZNIK GSM TERMOMETR CZUJNIK ALARM SMS to urządzenia, które pomogą ją monitorować i wdrażać ewentualne środki zaradcze. Można do nich podłączyć systemy klimatyzacji, wentylacji, ogrzewania itd. Przydadzą się również do zapewnienia przyjemnej temperatury w pomieszczeniach tuż przed powrotem domowników. Zimą natomiast pomogą zaoszczędzić na ogrzewaniu.

Podtrzymanie zasilania – uninterruptible power supply (UPS)

W niektórych przypadkach bardzo istotne może się też okazać zabezpieczenie przed przerwami w zasilaniu. Prace modernizacyjne w obrębie sieci czy też awarie (które wcale nie są rzadkością) mogą spowodować, że dom będzie narażony np. na włamanie (ze względu na niedziałające systemy zabezpieczające). Dlatego dobrym pomysłem może się okazać zakup zasilacza UPS – inaczej zasilacza awaryjnego lub bezprzerwowego (od ang. uninterruptible power supply). Taki zasilacz jest swoistym magazynem energii, który zapewnia w sytuacji awaryjnej prąd niezbędny do działania kluczowych systemów i urządzeń. W warunkach domowych sprawdzą się na przykład: UPS Power Walker VI 850 lub UPS Power Walker VI 2200.

Zapytaj o ofertę

Skontaktuj się z nami. Przedstawimy Ci ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb.

34 387 29 92

Filtry
Kategorie
Loading...
34 387 29 92