Różnice między technologiami HD-CVI, a IP w kamerach i rejestratorach Dahua

Decydując się na montaż monitoringu, stajemy przez trudnym wyborem odpowiedniej technologii. Do popularnych rozwiązań należą systemy IP i HD-CVI. Jakie są najważniejsze między nimi różnice oraz jakie możliwości dają kamery i rejestratory, wykorzystujące te technologie? Sprawdźmy to na przykładzie urządzeń cenionej marki Dahua.

Wybór technologii ma wpływ na stopień skomplikowania montażu, komfort obsługi, a przede wszystkim jakość transmisji. Co mogą zaoferować oba rozwiązania?

Technologia połączenia IP w monitoringu

Do połączenia systemu dozoru w technologii IP (Internet Protocol) wykorzystuje się sieć bezprzewodową lub skrętkę komputerową. Często montaż polega na dodaniu urządzeń sieciowych (routera, switche do systemów ip) do istniejącej infrastruktury.

Dzięki temu technologia ta nie wymagana istotnych zmian w instalacji sieciowej. Niemniej, powinniśmy zadbać o to, by skrętka była najwyższej jakości, a osprzęt miał dużą przepustowość – pozwoli to zapobiec zakłóceniom transmisji w czasie wykorzystywania sieci przez inne urządzenia, np. komputery, na których użytkownicy przeglądają strony WWW.

Z tego samego powodu, przy rozbudowanym systemie dozoru, dla uzyskania najlepszej jakości transmisji warto utworzyć oddzielną podsieć fizyczną, wyłącznie na potrzeby systemu monitorowania.

Kamery IP mogą wykorzystywać technologię PoE, a więc być połączone ze sobą za pomocą kabla ethernetowego, który będzie odpowiadał za przesyłanie danych i zasilanie. W przypadku kamer bez zasilania PoE możliwe jest zastosowanie adaptera.

Dużą zaletą kamer IP jest prostota użytkowania

Korzystanie z takich urządzeń nie wymaga instalacji dodatkowego oprogramowania. Wystarczy włączyć przeglądarkę internetową, by zobaczyć podgląd z danej kamery. W dodatku można to zrobić na dowolnym urządzeniu z dostępem do Internetu – również z dala od monitorowanego miejsca.

Urządzenia Dahua pozwalają na śledzenie obrazu za pomocą wszystkich popularnych przeglądarek: Chrome, Internetu Explorera czy Mozilli Firefoxa. Natomiast początkowa konfiguracja kamer jest nieco bardziej skomplikowana i wymaga podstawowej wiedzy na temat sieci komputerowych.

Wśród urządzeń marki Dahua znajdziemy rejestratory o różnym stopniu zaawansowania. Do najprostszych należy model DHI-NVR2104-S2, który obsłuży do 4 kamer w rozdzielczości 6 Mpx. Rejestrator nagra 25 kl/s w jakości 1080p. Przy maksymalnej rozdzielczości 6 Mpx urządzenie zapisze 8 kl/s. Ten model obsłuży jeden dysk.

Użytkownicy tworzący bardziej rozbudowany system dozoru w oparciu o technologię IP mogą sięgnąć po rejestrator Dahua DHI-NVR5864-4K, umożliwiający zapis w rozdzielczości 4K (12 Mpx). Urządzenie takie jest w stanie obsłużyć do 64 kamer i 8 dysków.

Do najprostszych kamer IP Dahua należy model IPC-HDW1220SP-0280B, który uchwyci obraz w rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli przy ogniskowej 2,8 mm. W nocy maksymalny zasięg tego urządzenia to 20 m.

Jeżeli zależy nam na pełniejszym wykorzystaniu potencjału technologii IP, możemy postawić na kamerę Dahua IPC-HFW2421RP-VFS-IRE6 o rozdzielczości maksymalnej 2688x1520, ogniskowej 2,7 mm – 12 mm i widoczności w nocy do 60 m.

Technologia HD-CVI

Technologia HD-CVI (High Definition Composite Video Interface) działa na kablu koncentrycznym, a system ma strukturę gwiazdy. Jednostka centralna pozwala na zarządzanie kamerami i jest odpowiedzialna za zbieranie oraz rejestrowanie sygnału. System monitoringu HD-CVI daje możliwość przesyłania jednym kablem sygnałów wideo i audio oraz komunikacji w dwóch kierunkach, co pozwala na sterowanie kamerą czy włączenie sygnału alarmowego.

W tym wypadku również jest możliwa transmisja obrazu w wysokiej rozdzielczości, a wielką zaletą HD-CVI jest możliwość przesyłania sygnału na duże odległości, nawet 500 metrów, przy minimalnych zakłóceniach i po niskich kosztach. To zasługa systemu ASC (Auto Signal Compensation) oraz eliminacji przesłuchów międzykanałowych CVBS. Sygnał barwy i jasności jest oddzielony, co pozwala na łatwe uzyskanie wysokiej jakości obrazu.

Sieć HD-CVI będzie właściwym wyborem również dla tych użytkowników, dla których duże znaczenie ma zminimalizowanie opóźnień w transmisji. Technologia ta nie wykorzystuje sygnału w postaci skompresowanej, a więc nie ma potrzeby późniejszej dekompresji, która spowalniałaby przekaz. Nie istnieje tu również problem zakłóceń wynikających z korzystania ze sprzętów codziennego użytku, jak może to mieć miejsce w przypadku sieci IP.

Zaletą HD-CVI w stosunku do urządzeń IP jest również łatwiejsza instalacja, nie wymagająca wiedzy na temat sieci komputerowych.

W mniej rozbudowanych systemach HD-CVI sprawdzi się rejestrator 5w1 Dahua XVR5104H, który obsługuje do 4 kamer oraz 1 dysk, a maksymalna rozdzielczość nagrywanego obrazu to 5 Mpx. Urządzenie zarejestruje 15 kl/s w jakości 1080p i współpracuje ze standardami TVI, AHD oraz analog, a dzięki kompatybilność ze standardem ONVIF pozwala także na podpięcie kamery IP.

Z kolei w bardziej złożonych systemach dozoru możemy wykorzystać rejestrator HD-CVI Dahua DHI-HCVR5832S-S2, do którego podepniemy aż 32 kamery, a obraz zapiszemy nawet na 8 dyskach. Jest on kompatybilny ze standardem ONVIF i może współpracować z urządzeniami starszego systemu monitoringu analogowego.

Do najprostszych kamer HD-CVI Dahua należy model HAC-HFW1220RMP-0280B, pozwalający na uchwycenie obrazu w rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli, z ogniskową obiektywu 2,8 mm i widocznością w nocy do 20 m. Bardziej wymagający użytkownicy mogą sięgnąć po model DH-SD6C230I-HC o tej samej rozdzielczości, ale o widoczności w nocy nawet do 100 m i ogniskowej obiektywu od 4,3 do 129 mm.

Zapytaj o ofertę

Skontaktuj się z nami. Przedstawimy Ci ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb.

34 387 29 92

Filtry
Kategorie
Loading...
34 387 29 92